Radyo Düet’te Kaygı Bozuklukları Konuşuldu

featured
????????????????????????????????????
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi kurumsal radyosu Radyo Düet’te yayınlanan, farklı konu ve konuklarıyla aileden çocuğa, sağlıktan eğitime hayatın bin bir rengini içinde barındıran Hayatın Renkleri programına, bu hafta Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Abdi Güngör konuk oldu.

Düzce Üniversitesi İletişim ve Tanıtım Koordinatörü Öğr. Gör. Duygu Özdemir Cömert moderatörlüğündeki programda “Kaygı ve Kaygı Bozuklukları” konusu ele alındı. Kaygıyı sebebi net olarak bilinemeyen korku hali şeklinde tanımlayan Dr. Öğr. Üyesi Abdi Güngör, kaygının kaçınılmaz olduğunu söyleyerek motive edici bir yönünün de bulunduğunu ifade etti.

Kaygının insanı diğer canlılardan farklı kılan bir özellik olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Güngör, seviyesinin optimum düzeyde olması durumunda endişelenmeye gerek olmadığını dile getirdi.  Belli bir noktadan sonra kaygının sorun olmaktan çıkarak bozukluk durumuna geçebileceğine işaret eden Güngör, insanın yeme, içme ve aile ilişkileri gibi işlevselliğine zarar verdiği durumda bozukluktan bahsedilebileceğini sözlerine ekledi.

Anksiyete, OKB, Panik Atak, Agorafobi ve Özgül Fobi gibi kaybı bozukluklarından bahseden Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, sebeplerin genetik, nörolojik ve psikososyal olabileceğini dillendirdi. Kaygı bozukluklarının ilaç, terapi ve psikolojik danışmanlık gibi tedavi seçeneklerinden de söz eden Dr. Öğr. Üyesi Abdi Güngör, dinleyicilerden gelen soruları da yanıtladı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir