ÖZLÜ’NÜN 4. ŞİİRİ YAYINLANDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün seslendirdiği “Sakarya Türküsü” şiiri sosyal medya platformlarında yayınlandı. Üstad Necip Fazıl Kısakürek 1949 yılında tren yolculuğu esnasında Sakarya nehrinin kenarından geçerken esinlenip kaleme aldığı şiiri seslendiren Başkan Özlü, klip çekimleri için tren kompartımanını  tercih etti. 

Şiire ve edebiyata olan ilgisi ile adından söz ettiren Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü  şiir albümünün 4. klibini “Sakarya Türküsü” şiirine çekti. Türk edebiyatında önemli şiirlerle adından söz ettiren Üstad Necip Fazık Kısakürek’in Ankara’ya doğru giden bir trende Sakarya nehrini görmesiyle kaleme aldığı “Sakarya Türküsü” şiirini seslendiren Başkan Özlü, klip için tren kompartımanını tercih etti. 1949 yılında Türk toplumunun içinde bulunduğu durumu kendi bakış açısından kaleme alan Kısakürek’in şiirini içten ve coşkulu bir şekilde okuyan Başkan Özlü’nün şiir klibi sosyal medya platformlarındaki yerini aldı.

SAKARYA NEHRİNDEN KESİTLER DE BULUNUYOR
Başkan Özlü’nün tren yolculuğunda çekilen klibi, Sakarya nehrinden görüntüler ile harmanlanarak izleycilerin beğenisine sunuldu. Başkan Özlü daha önce Turgut Uyar’ın “Türkiyem”, Cahit Sıktı Tarancı’nın “Memleket İsterim” ve Nazım Hikmet’in “Davet” şiirlerini seslendirmişti. Başkan Özlü’nün  ve yayınlanan klibi kısa sürede büyük beğeni aldı.

“HATIRASINA HÜRMETLE TREN YOLCULUĞUNDA SESLENDİRDİM”
Başkan Özlü, ünlü şair Necip Fazıl Kısakürek’in tren yolculuğunda esinlenerek yazdığı şiiri, yine bir tren yolculuğunda okumak istediğini söyleyerek; “Üstad Necip Fazıl Kısakürek, Sakarya Türküsü adını verdiği efsane şiirini tren yolculuğu esnasında, kıvrıla kıvrıla akışını seyrettiği Sakarya Nehri’nin verdiği ilhamla yazmıştı. Ben de O’nun aziz hatırasına hürmetle bir tren yolculuğunda  seslendirdim.
Sakarya Türküsü; tarihin, felsefenin, hissedişin ve mücadelenin destanlaştığı bir başyapıttır. Gelenekten geleceğe yürürken hafızamızda tutmamız, derinliğini kavrarken aynı zamanda dersler de çıkarmamız gereken bir şiirdir” ifadelerini kullandı.

Klibi İzlemek İçin:

https://www.youtube.com/watch?v=Ih-5AZi8M2A

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir