DÜZCE ROL MODEL ŞEHİR OLACAK

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün evsahipliğinde iki gün boyunca Düzce’nin iktisat ve kalkınmasının konuşulduğu ve gelecek perspektifinin çizildiği İktisat ve kalkınma kongresinde Ekonomi gazetecileri Düzce’yi değerlendirdi.

Birinci Düzce İktisat ve Kalkınma Kongresi’nin son gününde ekonomi gazetecileri, “kongrenin kente neler kattığını” ve “Düzce’yi nasıl gördükleri ile neler yapmaları gerektiğini” konuştu. Ekonomi Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Ünsalan’ın modaratörlüğünde gerçekleştirilen panelde Rota Yönetim Kurulu Başkanı Günseli Özen, Ekometre Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kenan Sertalp, Ekonomi Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu üyesi Perihan Çakıroğlu ve Ekonomist Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talip Yılmaz konuşmacı olarak katıldı.
İlk olarak konuşan Rota Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanı Günseli Özen, Düzce’nin çevre illere bakıldığında yola yeni başladığını ve markalaşması için çevre illerden farklı olması gerektiğini kaydetti. Özen, “ Düzce’nin markalaşmaya değer varlıklarına bakmak lazım. Doğa güzellikleri var. Konumu gayet güzel ve iklimi çok iyi. Bozulmamış mahalleler var. Bunları korumak gerekiyor. Kültür zenginliği, gelenek ve tarih var. Yol haritasının belirlenmesi ve iletişim seti ile ilerlemek gerekiyor. Düzce’nin yolu açık olsun ve başka kentlere rol model şehir olabilecek değerleri var” dedi.

GASTRONOMİ VE DOĞA GÜZELLİKLERİ KÜLTÜRE AÇILMALI
“İlk kez Düzce’nin 50 yılını düşünmemiz ve yol haritası hazırlamamız için davet edildik” diyerek sözlerine başlayan Ekometre Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kenan Sertalp, “ Bu kongrenin düzenlemesinden dolayı tebrik ediyorum. Dikkatleri bir noktayı çekip, Düzce’nin geleceğini konuşmak için bir araya gelmeleri takdire şayandır. Gastronomi ve etnik kültürlerin ön plana çıkarılması gerekiyor. Doğa güzelliklerini mutlaka turizme açılması gerekiyor. Kamp turizmi bu konuda Düzce’nin adını daha da duyuracaktır” diye konuştu.

DÜZCE, LOJİSTİKTE YILDIZI PARLAYACAKTIR
Ekonomi Gazetecileri Derneği Yazarlar Kurulu Üyesi Perihan Çakıroğlu, “ Düzce’nin lojistik merkezi olarak ön plana çıkacağını düşünüyorum. Çok önemli firmalar var. Düzce’yi biraz da Zurich’e benzetiyorum. İçene girdiğinizde bir denge vardır. 50 yıl sonra Düzce, Zurich gibi olacaktır. Düzce’nin konumu da lojistik açısından merkez olması gerekiyor. Sıçrama noktasını lojistik ve sanayileşme ile olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“İNSANA YATIRIM YAPMALIYIZ”
Ekonomist Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talip Yılmaz ise ekonominin büyümesi için insana yatırım yapmanın önemli olduğunu söyledi. Düzce’ye beyaz yakalı insanları çekmek gerektiğini belirten Yılmaz, “ Sağlık ve eğitim konularında eksiksiz olmalıyız. Çünkü beyaz yakalı insan öncelikle bunları isterler. Değer katmak istiyorsak önce insana yatırım yapmalı ardından da turizme eğilim göstermeliyiz. Pazarlamasını yapmalıyız” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir