Diyabet Kampı Gerçekleştirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyabetli çocukların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri amacıyla aktif bir şekilde çalışan ve bölgenin en önemli referans merkezi haline gelen Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Diyabet Merkezi, bu kez Kahramanmaraş’ta diyabet kampı gerçekleştirdi. Etkinliğe; Kahramanmaraş başta olmak üzere Gaziantep, Adıyaman, Hatay, Malatya ve Osmaniye’den 60’ın üstünde deprem bölgesinin diyabetli çocukları katıldı.

Kamp Düzenleme Kurulu; Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu, diyabet eğitim hemşireleri Figen Akçalı ve Elif Şahin, bölgedeki çocuk endokrinolojisi uzmanları, diyabet hemşireleri ve kamu kurumları ile kamp öncesinde bir dizi çevrim içi toplantı yaparak hazırlıkları tamamladı.

Düzce Valiliği ve Düzce Üniversitesi aracılığıyla kampı himaye eden Kahramanmaraş Valiliği tüm olanaklarını seferber etti. Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü personel, barınma ve beslenme hizmetlerini ücretsiz bir şekilde sunarken, İl Sağlık Müdürlüğü, Türk Kızılay Dulkadiroğlu Şubesi ve Kahramanmaraş Belediyesi önemli destek sağladı.

Kampta; idari ve hizmet personelleri hariç, toplam 30 uzman doktor, uzman hemşire, hemşire, diyetisyen, çocuk gelişim uzmanı, psikolog, sosyal çalışmacı ve spor eğitmeni görev yaptı. Çocuklar 12 kişilik konutlarda hemşireler gözetiminde konakladı. Yemek düzeni ve çevre temizliği konularında duyarlılık kazandırılmaya çalışıldı. Kamp programında sabah sporu, sinema gösterimi, takım oyunları, zeka oyunları, grup proje çalışmaları, müzikli eğlence de yer aldı.

 9-18 yaş aralığındaki 45 çocuk yatılı, 15 çocuk ise 08:00-23:00 saatleri arasında katıldıkları kampta, karbonhidrat sayımı, insülin enjeksiyonu, glukoz sensörü, insülin pompası, egzersiz yönetimi konularında eğitim gördü. İlk gün ailelerle söyleşiler yapıldı. Kampta bir de uydu projesi gerçekleştirildi. Afet Gönüllüleri Derneği Eğitim Sorumlusu Ahmet Keskin “Afet ve Acil Durumlar Bize Engel Değil” konulu çevrim içi eğitim verdi.

Katılımın tamamen ücretsiz olduğu kampta, ulaşım masrafları da Çocuk ve Genç Diyabetliler Derneği tarafından karşılandı. Kampın son gecesi, görevli personellere ve çocuklara katılım belgeleri verildi.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir