Yaratıcı Yazma Atölyesi Etkinliği Gerçekleştirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Sahne Sanatları Bölümü öğretim elemanları tarafından “I. Ulusal Tiyatro Sempozyumu” kapsamında düzenlenen “Yaratıcı Yazma Atölyesi” çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Düzce Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğr. Gör. Naciye Aksoy tarafından gerçekleştirilen etkinlikte, yaratıcı yazmanın temel koşulları anlatıldı. Kişinin kendi yaşantı ve deneyimlerinden yola çıkarak gözlem ve hayal gücünü kullanarak yaratıcı yazmanın gerçekleşeceğini ifade eden Öğr. Gör. Naciye Aksoy, yaratıcı yazma ile düş gücünü harekete geçirme, düşünceleri, yaşantıları kurgusal bütünlük içinde dile getirme, gözlemleme, sorgulama, eleştiri yetilerini geliştirme, kalıpları, önyargıları kırarak kendi dilini bulabilmenin amaçlandığını sözlerine ekledi.

Yaratıcı yazmada temel koşulu dile egemen olma şeklinde açıklayan Aksoy, dilin sınırlarını zorlayarak başkalarından faklı düşünmenin, özgünlüğü, orijinalliği ve anlatımda kişisel üslubun önde olduğu bu alanda yaratıcılığın da önemi üzerinde durdu.

Yaratıcı yazmada; Ön Hazırlık, Hazırlık, Tasarım Hazırlama, Yazma Süreci ve Öz Denetim olmak üzere beş aşamanın olduğunu söyleyen Öğr. Gör. Aksoy, katılımcılarla verdiği bilgiler eşliğinde farklı uygulama örnekleri üzerinden yaratıcı yazma etkinliği gerçekleştirdi. Katılımcıların oluşturduğu uygulama metinlerini değerlendiren Öğr. Gör. Naciye Aksoy, bilgi ve deneyimlerini onlarla paylaştı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir