TASARIMDAN TİCARETE AHŞAP ZİRVESİ BAŞLADI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün girişimleriyle ‘Türkiye’nin Mobilya Kenti Düzce’ başlığı altında düzenlenen ‘Tasarımdan Ticarete Ahşap Zirvesi’ paydaşların katılımıyla başladı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Başkan Özlü, “Önümüzdeki elli yıl Düzce’yi öne çıkartacak bir sektörden bahsediyoruz. Bu zirve ile yol haritamızı belirleyeceğiz” dedi.

Düzce Belediyesi tarafından Ekonomi Gazetesi işbirliği ile düzenlenen ‘Tasarımdan Ticarete Ahşap Zirvesi’ programı başladı.

Prof.Dr. Erol Güngör Kültür Merkezinde düzenlenen ve 4 oturumdan oluşan zirveye Başkan Dr. Faruk Özlü’nün yanı sıra Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı İbrahim Canpolat, Düzce Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Karslıoğlu, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, konunun paydaş temsilcileri, belediye başkan yardımcıları ve basın mensupları katılım sağladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından oturumlar öncesinde zirvenin açılış konuşmasını yapmak için kürsüye çıkan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, katılımcılara ahşap zirvesine katılımlarından ötürü teşekkür etti. Başkan Özlü, geçtiğimiz yıl yapılan İktisat ve Kalkınma Kongresinden bahsettiği konuşmasında “Hepiniz hoş geldiniz. Bu yaptığımız ilk zirve değil. Biz daha öncede Düzce’nin ekonomik ve sosyal gelişmesine katkı sağlamak amacıyla bir kongre yapmıştık. Bu kongrede Düzce’nin önümüzdeki 50 yıl hangi istikamette gitmesi gerektiğini tartışmıştık. Konunun önde gelen uzmanları Düzce’deydi. O gün dört konu tartışmıştık. Tarım, Turizm, Sanayi ve Ticaret.

TARIM
Tarımda Düzce’nin arazisi sınırlı. Ulaştığımız sonuç şöyle idi; Düzce’nin tarımsal gelirlerinin yüzde 80’i fındık tarımından geliyor. Burada yapmamız gereken şey dönümden elde edilen fındığın arttırılmasına yönelik adımlar atmak, tohum üretmenin daha etkin ve faydalı olması sonucundan yola çıkarak tohum üretmek ve süs bitkiciliği yapmak.

SANAYİ
Sanayi konusunda Düzce de 5 OSB var. Düzce’nin altıncı bir OSB’ye ihtiyacı yok. Burada yapmamız gereken şey, yüksek katma değerli ürünlerin yerleşmesini sağlamak. Tekstilden ziyade katma değeri olan ürünlere geçmek. Mobilya böyle bir ürün.

TİCARET
Bir diğer konu ticaret. Düzce kavşak bir noktada. Jeopolitik olarak önemli bir merkezdeyiz. Her gün otobandan 93 bin E5’ten 23 bin araç şehirden geçiyor. Dolayısıyla Düzce ticari merkez olma noktasında önemli bir yere sahip.

TURİZM
Turizm konusunda Düzce bakir bölgede bulunuyor. Ne yapsak karşılığı olabilecek bir yer. Ama ne yazık ki bu alanda bir tek 5 yıldızlı otel yok. Turizm yatırımları bakımından misafirleri ağırlayabileceğimiz, kongre yapabileceğimiz yerimiz yok. Ağırlık verdiğimiz alanlardan birisi de bu.” şeklinde konuştu.

Düzce’de her şeyin var olduğu ancak her şeyden birazcık var olduğunu ifade eden Başkan Özlü, “Düzce bir alanda öne çıkamıyor. Biz bir alanda öne çıkmalı diye arzu ediyoruz. Bunun için neler yapabilirizi düşündüğümüzde orman bölgesinde bulunuyoruz. Yapmak istediğimiz çalışma bölgesel bir çalışma Sakarya’dan Kastamonu’ya olan bir bölgeyi kapsıyor. Düzce’de bir ahşap kültürü var ve kaplama sanayinde çok ilerideyiz” dedi.

AKIL VE TASARIM
Düzce’de kurmayı düşündükleri bölgeye dair görüşlerini de paylaşan Başkan Dr. Faruk Özlü, “Böyle bir merkezi kurmak istediğimiz yer, otoban kenarındaki Astaldı firmasının kullandığı alan. 313 dönümlük arazi. İmar düzenlemelerini yaptık. Meclisten geçirdik. İlk aşamada sadece ticaretini düşünüyoruz. Sadece mobilya demiyoruz. Ahşap oyuncağın dünyada çok ciddi bir pazarı var. Bir lirayı on lira yapan bir katma değerden bahsediyoruz. Buraya akıl ve tasarım katmak gerekiyor. Bizim nitelikli genç yetenekli tasarımcılarımız olduğunu biliyoruz. Bunların önünü açacağız” şeklinde konuştu.

HAYIRLI OLSUN
Başkan Özlü, konuşmasının son bölümünde şu görüşlere yer verdi; “Önümüzdeki elli yıl Düzce’yi öne çıkartacak bir sektörden bahsediyoruz. Bugün aramızda bu sektörün önde gelen marka isimleri var. Önümüzdeki dönemdeki yol haritamızı belirleyeceğiz. Her işimizin arkasında ciddi bir çalışma var.
Bu zirvenin Düzce’ye Türkiye’ye hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Başkan Özlü’nün konuşmasının ardından açılış konuşması için kürsüye gelen Ticaret Borsası Başkanı  Nurettin Karslıoğlu,  Ticaret Odası Başkan Yardımcısı İbrahim Canpolat ve Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Nedim Sözbir, Başkan Dr. Faruk Özlü’ye yaptığı çalışmalardan ötürü teşekkür ederek destekçisi olacaklarını ifade ettiler.

DÜZCE’NİN KARŞILAŞTIRMALI ÜSTÜNLÜKLERİ
Açılış konuşmalarının ardından geçilen program çerçevesinde Ekonomi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ  moderatörlüğünde gerçekleştirilen ilk oturumda Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Tarık Gedik, Orman Yüksek Mühendisi ve Danışman Ahmet Doğan ile Nurus Baş Tasarımcısı Renan Gökyay tarafından ‘Düzce’nin Karşılaştırmalı Üstünlükleri’ başlığı altında görüşler paylaşıldı.

PAZARLAMA VE SATIŞ TRENDLERİ
Zirve kapsamında gün boyu devam edecek programın Ekonomi Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz’un moderatörlüğünde ‘Pazarlama ve Satış Trendleri’ başlığı altında yapılacak ikinci oturumda ise Kelebek Mobilya Marka Direktörü Serkan Kaplan, Saloni Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Özbek, Sancaklı Brand Manager Sarper Sancaklı, Hüster EFG Oyuncak Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Terzioğlu panelist olarak katılımcılara bilgi ve birikimlerini aktaracak.

AHŞAP SEKTÖRÜNÜN BUGÜNÜ, GELECEĞİ VE DÜZCE RAPORU
Günün üçüncü paneli ise Ekonomi Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar moderatörlüğünde gerçekleştirilecek. Tasarımcı Adnan Serbest ve Burak Gürmeriç ile Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız’ın panelist olarak katıldığı oturumda ‘Ahşap Endüstrisinde Türkiye’nin Durum Değerlendirmesi’ başlığı altında aktaımda bulunurken, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Kurucu Direktörü Güven Sak tarafından ‘Ahşap Sektörünün Bugünü, Geleceği ve Düzce’ Raporunu katılımcılarla paylaşacak.

SON OTURUMDA PROJE DEĞERLENDİRMESİ YAPILACAK
Zirvenin dördüncü ve son oturumunda ise  Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün moderatörlüğünde Doğanlar Grubu Kelebek Mobilya Teknik Genel Müdür Yardımcısı A.Faruk Şahin, Düzce Orman Ürünleri Sanayicileri Derneği Başkanı ve Sancaklı Mobilya Genel Müdürü Mesut Sancaklı, Ulusal Ahşap Birliği Genel Sekreteri ve Mahir Arın Kerestecilik Genel Müdürü Mahir Arın ve KTÜ Orman Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Hülya Kalaycıoğlu ‘Düzce Projesinin Değerlendirilmesi’ ele alınacak.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir