RESTORASYON ÇALIŞMALARI YENİDEN BAŞLADI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konuralp Gazi’nin türbesinde başlatılan ve hukuki süreç nedeniyle yarım kalan restorasyon çalışmaları yeniden başladı. Kazı çalışmaları ve türbenin restorasyon işlemi tamamlanmasıyla tarihi Konuralp bölgesi, Dünya mirasına kazandırılmış olacak. 

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün üzerinde hassasiyet ile durduğu Konuralp’in Dünya mirasına kazandırılmasına ilişkin çalışmalar sürüyor. Tarihi bölgede bulunan Konuralp Gazi türbesinde ara verilen restorasyon çalışmaları yeniden başlatıldı. Başkan Özlü Türbede yarım kalan çalışmaların biran önce tamamlanacağının müjdesini verdi.

BAŞKAN ÖZLÜ, SÜRECİ ÖZETLEDİ

Antik Tiyatro kazı bölgesinde incelemelerde bulunan ardından Konuralp Gazi’nin bulunduğu türbeyi ziyaret eden Başkan Özlü, yaşanan süreci özetleyerek; “Konuralp Tarihi Kent Meydanı Düzenleme Projesi Kapsamında, Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan projenin ihalesinin ardından, yüklenici firma restorasyon çalışmalarına başlamıştı. Firmanın restorasyon çalışmalarını yarım bırakması ile birlikte başlatılan hukuki süreç sona erdi” dedi.

KUBBE KURŞUNLA KAPLANACAK, ALEM TAKILACAK

Hukuki sürecin tamamlanmasının ardından Düzce Belediyesi olarak türbedeki restorasyon çalışmalarına başladıklarını söyleyen Başkan Özlü, “Onaylanan proje çerçevesinde restorasyon işlemini tamamlayacağız. Türbenin kubbesi kurşunla kaplanıp ‘alem’ takılacak. Bunun yanı sıra pencere ve kapıları birinci sınıf çam kereste olacak, lokma parmaklık takılacak, Türbe sandukalarının oturduğu kaide ise mermer ile kaplanacak” şeklinde konuştu.
Başkan Özlü Türbenin restorasyonu ve kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından bölgenin Göbeklitepe gibi Türkiye’nin gündemine oturacağını yineledi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir