Kariyer Gelişiminde Kendini Tanıma ve Liderlik Süreci Anlatıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Kariyer Geliştirme ve Mezun İzleme Uygulama Araştırma Merkezi ile Genç Kızılay Topluluğu’nun birlikte düzenlediği  “Kendini Tanıma ve Liderlik Eğitimi” başlıklı etkinlik, çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

 

Düzce Üniversitesi Genç Kızılay Topluluğu Başkan Yardımcısı Gözde Demirel moderatörlüğündeki programda; PCC, Eğitimci, Yönetici Koçu, Yazar Dr. Yaprak Baran Tecir, katılımcılara iyi bir lider olabilmek için kişilerde bulunması gereken özelliklerin neler olabileceği konusunda ayrıntılı bilgiler verdi.

 

Dr. Yaprak Baran Tecir; bir kişinin lider olabilmesi için öncelikle kendini iyi tanımasının ve kendine liderlik edebilmesinin gerekli olduğunu belirterek;  sonraki aşamalarda işinin lideri, ekibinin lideri ve geleceğin lideri olabilme gibi bir sürecin oluşacağını işaret etti.

 

İyi ve kötü bir lider arasındaki en önemli farkın sahip olunan değerler olduğunu vurgulayan konuşmacı, iyi bir liderin; başarısızlıktan başarısızlığa koşsa dahi her zaman ona inanan bir ekibe sahip olacağı söyledi. Ayrıca Dr. Yaprak Baran Tecir; iyi bir lider olabilmek için kişide; başarı yöneliminin olması gerektiğini ve başarı yöneliminin ise; proaktif davranış, mükemmellik kaygısı, içselleştirilmiş standartlar, zorlayıcı hedef belirleme, sorumluluk alma ve geri bildirim arayışı gibi özellikleri içerdiğini söyleyerek; bu özelliklerin neleri kapsadığını konusunda katılımcılara ayrıntılı bilgiler aktardı. 

 

Hayattaki en büyük hatanın yapılan bir işi, başkası için yapıldığını düşünmekle ortaya çıktığını vurgulayan misafir konuşmacı, bu nedenle yapılan her işin kendi işi gibi benimsemenin önemli olduğunu söyledi.  Bu yolda elde edilecek her türlü deneyimin, liderlik özelliğini yavaş yavaş besleyeceğini düşündüğünü sözlerine ekledi.

 

Dr. Yaprak Baran Tecir, liderlik yolunda oyunun kurallarının iyi bir şekilde öğrenilmesi gerektiğini ve bunu öğrendikten sonra oyunu iyi oynamaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Yaprak Baran Tecir, yara bandının hiçbir zaman kalıcı bir çözüm olmadığını, yaranın nerede oluştuğunu bilinmesine ihtiyaç olduğunu düşüncelerine ekledi.

 

Liderlik yolunda önemli olduğunu düşündüğü için; katılımcılara iş insanlarının kitaplarını okumalarını, onların biyografilerini bilmelerini ve güçlü soru sorabilmeyi öğrenmeleri gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunan misafir konuşmacı, katılımcılardan gelen soruları da cevaplayarak konuşmasını sonlandırdı.

 

Özgeçmişin Önemi

 

Programın son sunumunu yapan Düzce Üniversitesi Kariyer Geliştirme ve Mezun İzleme Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Senem Çolak Yazıcı; özgeçmişlerin kişinin reklam yüzü olduğunu ve bu yüzden mümkün olduğunca nitelikli bir şekilde oluşturulması gerektiğini söyledi. Katılımcılara programdan sonra bir özgeçmiş hazırlamalarını ve ortaya çıkan eksikliklerini belirlemelerini ileten Yazıcı, bu alandaki niteliklerin geliştirilmesi yönünde tavsiyelerde bulundu. Özgeçmişler de yazılması ve yazılmaması gerekenleri de söyleyerek katılımcılara gerekli konularda uyarılarda bulundu.

İşverenlerin, yeni mezunların deneyiminin olmadığını bildiklerini, ama eğitim-öğretim aşamasında ne kadar aktif olduklarını bilmek istediklerini söyleyen Yazıcı, öğrencilerin eğitim-öğretim aşamasında sertifikalı eğitimler alabileceğini, etkinliklere katılarak bunu belgelendirebileceklerini ya da üniversitede faaliyette bulunan topluluklarda yer alarak kendilerini geliştirebileceklerini sözlerine ekledi. Üniversite hayatı boyunca yapılan stajların çok büyük bir deneyim olduğunu, bu yüzden öğrencinin zorunlu stajı bulunmasa dahi, gönüllü olarak bunu gerçekleştirebileceğini tavsiyelerine ekleyen Dr. Öğr. Üyesi Senem Çolak Yazıcı, öğrencilerin bu söylenen önerileri dikkate aldıkları takdirde etkili bir özgeçmişe sahip olacaklarını belirtti.

Öğrencilere tarihe karışan meslekler ve geleceğin meslekleriyle ilgili bilgiler de veren Öğretim Üyemiz, bireyin tarihe karışacak bir mesleğe sahip olması durumunda,  başka bir meslek kolunda yetkinlik kazanmak için niteliklerini arttırması gerektiğine vurgu yaptı. Aynı zamanda iş dünyasında bireylerden talep edilen beceriler hakkında katılımcılara da söz hakkı vererek etkili bir sunum gerçekleştirdi.

Bu etkinliklerin öğrenciler için çok faydalı olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Senem Çolak Yazıcı, etkinliğin hazırlanmasında Kariyer Geliştirme ve Mezun İzleme Uygulama Araştırma Merkezi ile iş birliği yapan Genç Kızılay Topluluğu Başkanı Faruk Cansız’a teşekkür ederek katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir