HELYUM YERİNE YANICI, PARLAYICI VE ZEHİRLİ GAZ KULLANMIŞLAR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ve Düzce il AFAD görevlileri ile birlikte uçan balon dolum alanlarına yaptıkları denetimlerde büyük şok yaşadı. Ekipler, özellikle çocukların büyük ilgi gösterdiği ve içerisinde helyum gazı olması gereken uçan balonlara yanıcı, parlayıcı ve zehirli gazlar konulduğunu tespit ederek yaşanabilecek olası tehlikelerin önüne geçti.

Düzce Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, 7/24 esasına göre görev ifa etmeye vatandaşların can ve mal güvenliklerinin sağlıklı ve doğru şekilde yerine getirilmesini sağlamaya tüm imkanları ile devam ediyor.

Zabıta Müdürlüğü ekipleri, bu doğrultu da şehir merkezi genelinde birçok denetim yaparak düzenin sağlanması noktasında hareket ederken, satışa sunulan uçan balonların içerisindeki gazdan şüphelenerek geniş çaplı araştırma başlattı.

Yapılan araştırmalar neticesinde Ağa Mahallesinde izinsiz kurulmuş düzenekle uçan balon dolumu yapıldığını ve balonların içerisine helyum gazı yerine başka gazlar konulduğunu öğrenen ekipler, Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ve Düzce İl AFAD Müdürlüğü ekipleri ile birlikte dolum alanına geçti.

Burada teknik personeller tarafından yapılan ölçüm ve denetimlerde balonlara doldurulan gazın yanıcı, parlayıcı ve zehirli gaz olduğu tespit edildi. Eskiden sanayilerde kaynak için kullanılan karpit kazanlarında bulunan gazlardan biri olan Asetilen gazının diğer yanıcı gazlara nazaran daha kolay alev alabildiğini renksiz ve kokusuz olmasından ötürü kolay anlaşılamadığını belirten teknik ekipler, el konulan 5 bidon Asetilen gazı üzerinde gerçekleştirilen ölçüm sonucunda uçan balonlardaki ölümcül tehlikenin de ortaya çıkarılmasını sağladı.

Bölgede bulunan düzenekte imha için alınırken, zabıta ekipleri daha sonra şehir merkezinde satış yapan baloncuların tamamının toplanmasını sağlayarak yaşanabilecek olası tehlikelerin önüne geçilmesine ön ayak oldu.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir