“Güneş Enerjisi Sistemlerine Yönelik Yatırımlar Önemli Boyutlara Ulaşacak”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Güneş Enerji Sistemleri ve Uygulamaları: Güncel Mevzuatlar ve Düzenlemeler” başlıklı söyleşide, Düzce Meslek Yüksekokulu ve Düzce Üniversitesi Temiz Enerji Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ali Etem Gürel öğrencilerle bir araya geldi.

Türkiye ve dünya ölçeğinde artan fosil kökenli yakıt tüketimi ve buna bağlı emisyonlar nedeniyle, temiz enerji kaynaklarına geçişin bir tercih değil, zorunluluk olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ali Etem Gürel, 2050 yılında karbon sıfır hedeflerine ulaşmak için yenilenebilir enerji yatırımlarına önem verilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Türkiye’nin 2013 yılı itibariyle güneş enerjisi sistemlerinden elektrik üretimine yönelik önemli adımlar attığını belirten Gürel, 2018-2021 yılları arasında ise yerli kömüre olan yönelim nedeniyle duraklama dönemi yaşayan yatırımların, günümüzde tekrar artış eğilimi gösterdiğini sözlerine ekledi.

Son dönemlerde, güneş enerjisi kurulumları için mevzuatlarda çok önemli düzenlemeler gerçekleştirildiğini dile getiren Doç. Dr. Ali Etem Gürel, önümüzdeki dönemde elektrik fiyatlarının, elektrikli araçların ve yeni düzenlemelerin de etkisiyle güneş enerjisi sistemlerine yönelik yatırımların önemli boyutlara ulaşacağını ifade etti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir