Ereğli Tanıtım Turuna Bölge Basını Katıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Düzce, Akçakoca, Karabük, Bartın, Zonguldak, Çaycuma, Devrek, Kozlu, Ereğli ve Alaplı’dan çok sayıda gazeteciyi çileğin başkentinde ağırladı.

Yaşadığı kente aşık Başkan Posbıyık, 1994 yılından beri ilçeye değer katıyor. Enerjisi, samimiyeti, hizmet aşkı ile adından söz ettiren Halil Posbıyık “Aşkım Ereğli” sloganını hafızalara kazımaya devam ediyor.

Yapılanları yıkmak yerine üstüne ekleyen Başkan Posbıyık, “vasat bir ailenin çocuğuyum tırnaklarımla kazıyarak bu noktaya geldim. Ereğli halkı bana çok değer verdi. 5 dönem gibi uzun bir süre Belediye Başkanı  yaptı. Ereğli halkı beni ve ailemi onurlandırdı. Ereğli’mi ve halkımı çok seviyorum, onlara hizmet etmek benim için en büyük keyif ve aşk. Aynı duygularla aynı heyecanla devam ediyorum. Akşamları yattığımda bir an evvel sabah olsa da işi gitsem çalışsam diye düşünüyorum.

Denizin mavisi, Ormanın yeşili, Güneşin sarısının orijinal renkleri Dünyada sadece Kdz. Ereğli’de  vardır. Kdz. Ereğli’yi görmeden ölmek öbür dünyaya eksik gitmek demektir” dedi.

 

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan gazetecileri ‘Ereğli Tanıtım Turu’ kapsamında kentte ağırladı. Programa Düzce, Akçakoca, Karabük, Bartın, Zonguldak, Çaycuma, Devrek, Kozlu, Ereğli ve Alaplı’dan çok sayıda gazeteci katıldı.

Konuklarını Barış Plajı’nda karşılayan Başkan Halil Posbıyık, plajlar bölgesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Karadeniz bölgesinin en önemli plajı olma yolunda ilerlediklerini anlatan Başkan Posbıyık, sanayi ile turizmin bir arada nasıl gelişebildiğinin örneğini vermeye çalıştıklarını açıkladı.

Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile İletişim ve Medya Birimi ekibi basın mensuplarına Alemdar Gemisi, Oyuncak Evi, Sanat Sokağı, Cehennemağzı Mağaraları ve Kale Tepe’yi gezdirdiler. Basın mensuplarına, Ereğli’nin tarihi ve kültürel birikimi hakkında bilgiler verildi, Ereğli – Alaplı arası tekne turu yapılarak kentin sahil ve plajları denizden tanıtıldı.

“SABAH BİR AN ÖNCE OLSA DA İŞE GİTSEM, ÇALIŞSAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

Barış Plajı’nda akşam yemeğinde basın mensuplarıyla tekrar bir araya gelen Başkan Halil Posbıyık, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bugün büyük bir buluşma gerçekleştirdik. Batı Karadeniz’deki bütün bölgelerden çok değerli basın mensuplarını davet ettik. Kozlu grubu da bize dahil oldu bir cenazeden dolayı geç katıldılar. Ben hepinizi her zaman olduğu gibi Sevgi, Barış, Dostluk duygularımla selamlıyorum. Uzun yıllardan beri belediye başkanlığı yapıyorum, zaman zaman ‘Aşkım Ereğli’ diye haykırıyorum. Bu samimi bir sözdür, politik bir söz değildir. Vasat bir ailenin çocuğuyum, tırnaklarımla kazıyarak bu noktaya geldim, Ereğli halkı bana çok değer verdi, uzun dönem beni belediye başkanı yaptı. Beni onurlandırdı, ailemi onurlandırdı. Dolayısıyla Ereğli’yi ve Ereğli halkını çok seviyorum, onlara hizmet etmek benim için en büyük keyif, en büyük aşk ve aynı duygularla, aynı heyecanla devam ediyorum. İnanın akşamları yattığımda sabah bir an önce olsa da işe gitsem, çalışsam diye düşünüyorum. Ereğli’ye elimizden geldiği kadar hizmetler yapmaya çalışıyorum. Bugün arkadaşlarım sizi gezdirdiler, Ereğli’nin aşağı yukarı önemli noktalarını gezdiniz. Sizin Ereğli’de olmanızdan büyük mutluluk duyduk, Ereğli halkı da sizlerin burada olduğunu biliyor. Kamuoyunda ‘130 gazeteci gelmiş’ diye konuşuluyor. Sizlerle beraber olmak çok güzel.

“EREĞLİ HEM SANAYİ, HEM TURİZM KENTİ”

Ereğli’de elimizden geldiği kadar güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ereğli’ye ilk bakışta sanayi kenti diye bakardık, doğrudur burası bir sanayi kentidir ama 1994 yılında Belediye Başkanı olduğum günden itibaren hep şöyle haykırıyorum; ‘Karadeniz Ereğli bir sanayi kentidir ama aynı zamanda turizm kentidir. Karadeniz Ereğli’de sanayi ile turizmi birlikte yürüteceğiz, götüreceğiz…’ Bunda tamamen değilse bile kısmen başarılı olduk. Önümüzdeki günlerde büyük hamlelerimiz var inşallah. Mesela bugün Oyuncak Müzesi’ne, Oyuncak Evi’ne gittiniz. Türkiye’de 13 tane müze var; 13’üncüsü biziz. Üniversite ile birlikte çalışıyoruz. Hemen onun karşısında Eski Belediye Binası’nın altından Roma Hamamları çıkmıştı, çok önemli tarihi bir eser. Oranın ruhsatlarını aldık ve ihaleye verdik, ilk defa burada açıklıyorum. 13 trilyon liraya ihaleye verdik ve öz kaynaklarımızla inşallah yapacağız. Belediyemizin hiçbir sıkıntısı yok; ne vergi dairesine, ne sigortaya, ne müteahhitlere borcumuz var. İşçi – memur parası da zamanından önce ikramiyesiyle ödendi. Hiçbir aksama Allaha şükürler olmadı Belediye Başkanlığı görevim sırasında ve olmayacak da. Bölgede en yüksek zammı da biz yaparız, bizi gözlerler ona göre zam yaparlar.

“PLAJ GİRİŞLERİNDE HİÇBİR ÜCRET YOKTUR”

En son Barış Plajı’nı aldık Demir Çelik’ten ve burayı güzelleştirmeye başladık. Halk büyük bir ilgi gösteriyor. Çekek yerlerinden başlayıp Alaplı’ya kadar olan sahil plajımız 3.7 kilometre uzunluğunda… Karadeniz’de güzel bir ortam denize girmek için… Hijyen, hizmet ve sağlık açısından çok kaliteli. İddia ediyorum hiçbir bölgede böylesi yoktur. Yiyecekler ucuz, plajlara giriş ücretsiz. Hemen yan tarafta mesire alanı var, orada insanlar ücretsiz olarak oturuyor, evinden etini, mangalını getiriyor, mangal yapıyor. Yine öbür tarafta eski plajımız var; Sevgi Plajı… Oraya da insanlar evinden tüpünü falan getirirler, ücretsiz olarak plaja girerler ve plajda yemeklerini yaparlar. Çoğu zaman büyükler yemekleri hazırlar, gençler denize girer, hiçbir ücret yoktur. Barış Plajı’nda da girişler ücretsiz ama yeme içme hizmetinden şezlongdan ücret alınır.

“RAHMETLİ MICHAEL JACKSON’IN VOKALİSTİ GELECEK”

Biz Ereğli’ye hep şu sözleri söylüyoruz; belki önceden Ereğli’ye gelen var mıdır bilmiyorum aranızda ama mutlaka bunu söylemem lazım; Denizin Mavisi, Ormanın Yeşili, Güneşin Sarısının orijinal renkleri dünyada sadece Karadeniz Ereğli’de vardır. Karadeniz Ereğli’yi görmeden ölmek öbür dünyaya eksik gitmek demektir. Dolayısıyla ilk kez Ereğli’ye gelenler bu şansını kullandılar. Eksikliklerini giderdiler. Rahmetli Michael Jackson da onun için Ereğli’ye gelmek istemişti, eksikliğini gidermek için ama maalesef tam buraya geleceği zaman rahmetli oldu. Ama şimdi vokalisti buraya geliyor, sanırım Eylül ayında… Ona vasiyette bulunmuş vokalistine… Vokalisti gelecek o orada zaten ne amaçla geldiğini de anlatacak inşallah.”

Başkan Posbıyık, basın mensuplarını daha sonra Aqua Park alanına götürerek montaj çalışmalarının çok kısa sürede tamamlanacağını ve yüzme havuzuyla birlikte Aqua Park’ın hizmete gireceğini söyledi. Program sonunda gazetecilere Ereğli’yi tanıtan broşürlerin yer aldığı çantalar takdim edildi.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir