Aynı Felaket Yaşanmasın diye Tek Yürek oldular

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce’de 2 gündür etkisin gösteren sağanak yağış Akçakoca ve Cumayeri’nde sele neden oldu….

Meteorolojiden gelen turuncu alarm ile birlikte Düzce Valiliği koordinatörlüğünde Düzce Belediyesi ve  Akçakoca belediyesi ve bir çok birimler teyakkuz haline geçti. Geçen yıl yaşanan sel felaketinde mal ve can kaybı yaşanmıştı. Yine aynı bölgede can ve mal kaybını ölmek için Düzce Valiliği önderliğinde merkez ve ilçe başkanları teyakkuza geçti.

Yine geçen yıl ki gibi ayı bölgeler  sular altında kaldı. Fakıllı Köyünde bulunan Fakıllı Mağarasında dere taştı. Mağara  girişinde vatandaşlar mahsur kaldı.  1’i bebek olmak üzere 7 kişi mahur kaldı. Mahsur kalan vatandaşlar için anında harekete geçen AFAD ekipleri 1’i bebek 7 kişiyi mağara girişinden kurtardı.

Akçakoca’ya bağlı Esmahanım – Uğurlu bölgelerinde etkili olan yağmur nedeniyle Uğurlu deresi taştı, şiddetli yağmur köyün sokaklarını göle çevirdi. Akçakoca Şehir merkezinden geçen Çivi Deresi taştı. Sağanak yağışın şiddetini arttırmasıyla Çivi deresinde yükselen su seviyesi şehir merkezini kitledi.

Akçakoca’da öğleden sonra şiddetini arttıran sağanak yağışın ardından Esmahanım Köyünde bulunan dere taştı. Akçakoca’mı Esmahanım Köyünde bulunan dere şiddetli yağışların ardından taştı. Derenin kenarında bulunan yerleşim alanları kontrol altına alınırken köyde yatağa bağlı yaşayan hastalar olay yerinden uzaklaştırıldı. Jandarma ve Ulusal Arama Kurtarma ekipleri olay yerini kontrol altına aldı.

Raftingcilerin imdadına Cumayeri Belediyesi yetişti

Düzce ve ilçelerinde etkili olan yağmur yağışı nedeniyle Cumayeri ilçesi Dokuzdeğirmen Köyü’nde rafting yapanlar aniden bastıran yağmurda mahsur kaldılar. Raftingcilerin imdadına Cumayeri Belediyesi ekipleri yetişti.

Düzce ve ilçelerinde etkili olan yağmur yağışı nedeniyle Cumayeri ilçesinde bazı büzlerin tıkanması sonucunda sular yollara taştı ve birikerek Melen nehrinin debisini yükseltti. Bölgede bazı köylerde meydana gelen su taşkınlarına müdahale eden İl Özel İdaresi ekipleri, Dokuzdeğirmen Köyü’ne yetişemeyince devreye Cumayeri Belediyesi’ne ait iş makineleri girdi.

Dokudeğirmen Köyü’nde bulunan rafting tesisleri bölgesinde çalışma yapan Cumayeri Belediyesi ekipleri tıkalı büzleri kısa sürede açarak Melen nehri içinde mahsur kalan raftingcilerin zarar görmeden çıkmalarını sağladılar.

SEL BÖLGESİNDE İNCELEME YAPILDI…

Akçakoca ilçesinde  etkili olan sağanak yağış  derelerin taşmasına,  bazı bölgelerde ise  su taşkınlarına neden oldu. Beraberinde ki bir heyetle bölgede inceleme yapan Vali Cevdet Atay, Akçakoca Belediye Başkanı M. Okan Yanmaz ve  Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk’ten bilgi aldı.

Akçakoca ilçesinde etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Akçakoca ilçe merkezinden geçen Çivi Deresi, Değirmenağzı deresi ve Çuhallı çarşı başta olmak üzere Esmahanım, Uğurlu, Karatavuk, Yenice,  Arabacı köyü, Edilli ,  Sarıyayla ve Fakıllı, köylerinde su taşkını meydana geldi.

Fakıllı köyünde bulunan mağarada 1’ i çocuk 7 kişilik aile  mahsur kaldığı yerden kurtarılırken, su taşkınlarının olduğu diğer bölgelere iş makineleri yönlendirildi.

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz ile birlikte şehir merkezinde incelemede bulunan Düzce Valisi Cevdet Atay, Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz ve Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk’ten bilgi aldı, alınan son tedbirleri gözden geçirdi.

Yapılan inceleme sonrası açıklama yapan Vali Atay, “Allah’a şükür can kaybımız yok. Yetkililerimiz olay yerinde. Bizde buradayız. İş makinelerimiz ve operatörlerimiz bölgede çalışmalarına başladı. Herkes görevinin başında. Bu gecede kısmen yağış bekleniyor. Buradan muhtarlara çağrı yapıyoruz. Arkadaşlarımızda konu ile ilgili görüşme yapıyorlar. Riskli evlerde kimse kalmasın. Biz hepsini misafir edeceğiz. En azından bu geceyi atlatalım. İlgi birimlerimiz olay yerlerinde. AFAD burada, DSİ burada, İl Özel idaresi burada tüm ekiplerimiz olaya müdahil ediyorlar” şeklinde konuştu.

Vali Atay’ın yaptığı inceleme gezisinde Akçakoca Belediye Başkanı desteklerini esirgemeyen Düzce Valisi Atay’a, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ile  tüm mülki ve idari müdürlere teşekkür etti

Başkan Yanmaz çizmeleri giydi sahaya indi

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, İlçede öğleden sonra şiddetini arttıran sağanak yağış ile birlikte meydana gelen su taşkınlarının hemen ardından çizmelerini giyerek sahaya indi.

Akçakoca’da öğleden sonra şiddetini arttıran sağanak yağış İlçe merkezinde ve çevre köylerde su taşkınlarına neden oldu. Şehir merkezinden geçen Çivi deresi, Değirmenağzı deresi ve Orhan deresinde  taşkınlar meydana geldi.

Sel baskınları sonrası bazı işyerleri ile evlerin birinci kat ve bodrum katları su basmasının ardından Başkan Yanmaz ilgili müdürlükler ile irtibata geçerek mazgallardaki tıkanıklığın giderilmesi için çalışma başlattı.

Şehir merkezinde yaşanan su baskınlarını yerinde inceleyen Yanmaz, sahadan bir an olsun ayrılmadı.

DÜZCE BELEDİYESİ AKÇAKOCA İÇİN SEFERBER OLDU

Düzce Belediyesi yoğun sağanak yağıştan en çok etkilenen ve bir çok noktada taşkınların meydana geldiği Akçakoca’yı yalnız bırakmadı. Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün talimatıyla Düzce Belediyesinin tüm imkanları Akçakoca için seferber edildi. Başkan Özlü de bölgeye giderek çalışmaları yakından takip etti. Belediye Başkanı Yanmaz, verdiği destekten ötürü Özlü’ye teşekkür etti.

Düzce Belediyesi, il genelinde yaşanan sağanak yağışın en çok etkilediği Akçakoca’daki derelerin taşması sonucu oluşan zararı en aza indirgemek için tüm ekipleri ilçeye yönlendirdi. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’de taşkının meydana geldiği Akçakoca’ya giderek çalışmaları yakından takip etti.

BALIKADAMLAR DA HAZIR BULUNDU

Düzce Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü 2 ekskavatör, 4 iş makinesi, 4 motopomp, 1 vidanjör, 4 pikap ve 15 personel ile Akçakoca’daki çalışmalarda yer alırken 10 kişilik balıkadam ve arama kurtarma ekibiyle Düzce İtfaiyesi de ilçede hazır bulunuyor.

EKİPLER NÖBET TUTACAK

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, sel felaketinin devam ettiği ilin en büyük ilçesi olan Akçakoca’ya giderek kriz merkezini ve ilçe belediye başkanı Okan Yanmaz ile görüştü. Sel felaketi haberlerinin gelmesinin ardından tüm ekipleri Akçakoca’ya yönlendirdiğini açıklayan Başkan Özlü, “ Düzce Belediyesinin personellerini, araç, ekipmanlarını ve birim müdürlerimizi Akçakoca’ya yönlendirdik. İtfaiye, Su İşleri, Fen İşlerimiz ekiplerimiz ile birlikte buradayız. Bu gece de yağmur bekleniyor, inşallah olumsuz bir  durumla karşı karşıya kalmayız. Akçakoca Belediye Başkanımız Okan Yanmaz kardeşim ile beraberiz. Akçakoca ile beraberiz. ” şeklinde konuştu.

Ülkemizin afet konusunda oldukça duyarlı ve deneyimli olduğunun altını çizen Özlü, “İki sene önce de bir sel felaketi yaşamıştık. Devlet bütün gücüyle oradaydı. Türkiye Cumhuriyeti devleti afet konularında son derece deneyimli ve son derece donanımlıdır. Sel ve taşkınlardan etkilenen tüm hemşerilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” ifadelerinde bulundu.

YANMAZ TEŞEKKÜR ETTİ

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz; “İlçemizde etkili olan yağış sonrası desteklerini esirgemeyen Düzce Valimiz Cevdet Atay, MHP Düzce Millet Vekilimiz Ümit Yılmaz’a Düzce Belediye Başkanımız Dr Faruk Özlü’ye tüm mülki ve idari kurum müdürlerimize teşekkür ediyorum. Allah böyle felaketlerin tekrarını yaşatmasın” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir