Düzce Üniversitesi’nde Anadolu Bal Arısı Zehrinin Kalite Standartları Çıkarılacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nin (DAGEM), ‘Bal Arısı Zehrinin Apiterapötik Değerini Etkileyen Üretim Faktörlerinin Belirlenmesi ve Standardizasyonu’ başlıklı projesi, TUBİTAK tarafından TOVAG Araştırma Destek Grubu ve panel değerlendirmeleri çerçevesinde desteklenmeye uygun görüldü.

Proje, Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu ve Arıcılık programı Öğr. Gör. Tuğçe Çaprazlı tarafından yürütülecek.

Proje hakkında açıklamalarda bulunan DAGEM Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, “Tüm Dünya’da henüz teknolojik ve endüstriyel üretimi çok yeni olan bal arısı zehri kozmetikte ve sağlıkta yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Bal arısı zehri ile ilgili geniş çaplı araştırma, üretim ve eğitim çalışmaları Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nde başlatılmıştır. Üniversitemizde yapılan eğitim, çalıştay ve bilimsel çalışmalar ile birlikte Türkiye’de üretimi ve kozmetik sektöründe kullanımı hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu kapsamdaki TUBİTAK tarafından desteklenen projemiz sayesinde üreticilerin sıklıkla sordukları bal arsı zehrinin kalitesini etkileyen üretim faktörleri belirlenecek ve kaliteli üretim standartları oluşturulacaktır. Proje sonucunda elde edilen veriler ışığında üreticilerin ve tedarikçilerin soru ve sorunları giderilecektir. Ek olarak bal arısı zehri üretimi ile ilgili bakanlık tarafından oluşturulacak olan tebliğ veya iyi üretim tekniklerinin oluşturulmasına da katkı sağlanacaktır.” ifadelerine yer verdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir