DÜNYACA ÜNLÜ ŞEFTEN MSM AKADEMİDE EĞİTİM

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün girişimleriyle geçtiğimiz yıl hizmete açılan Mutfak Sanatları Merkezi bir yandan bölgeye hizmet ederken diğer yandan da Düzce’nin tanıtımına katkı sağlıyor.

Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün Düzce’nin gastronomi kenti olması için önemli bir adım atarak hizmete açtığı Mutfak Sanatları Merkezi kısa sürede Düzcelilerin vazgeçilmez adreslerinden biri haline geldi.  Açıldıktan bir süre sonra da MSM Akademi bölümü hizmete giren merkezde workshop eğitimleri de başladı.

MSM ÜNLÜ ŞEFLERİ AĞIRLIYOR
Mutfak Sanatları Merkezi bünyesinde faaliyelerine başlayan MSM Akademi, bu kapsamda düzenlediği eğitim programlarıyla gastronomi alanında önemli isimleri Düzce ile buluşturmaya başladı.  Akademinin son konuğu ise Ortadoğu ve Osmanlı Mutfağı konusunda uzman Dünyaca ünlü şef Yunus Emre Akkor oldu. Akkor’un Workshop programında 10 katılımcı eğitim aldı.

AKKOR’DAN BESLENMENİN PÜF NOKTALARI
Ünlü Şef Yunus Emre Akkor, Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Ayşe Keşir, AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin ve katılımcıların hazır bulunduğu programda ilk olarak Osmanlı Sarayının vazgeçilmezlerinden olan Sarımsaklı Pilav yapımı için mutfağa girdi. Pilavın pişme sürecinde pilavın tarihçesi ve kullanılan malzemelerle ilgili bilgilendirme de bulunan Akkor, yemeklerin yapıldığı bakır kaplar ve günümüzdeki beslenme alışkanlıklarına yönelikte değerlendirme de bulundu.

10 ŞANSLI İSİM MUTFAĞA GİRDİ
Başkan Özlü’nün Düzce Yemekleri kitabını hediye etmesinin ardından workshop programına katılmak için başvuran 10 katılımcı ile birlikte mutfağa giren Akkor, burada birbirinden lezzetli yemeklerin yapımı ve püf noktaları konusunda eğitimcileri bilgilendirdi.

“GASTRONOMİ DE ÇOK CİDDİ BİR BAŞLANGIÇ YAPTIK”
Düzenlenen workshop programına ilişkin değerlendirme de bulunan Başkan Özlü, yaklaşık 6 ay önce MSM’yi hizmete açtıklarını belirterek, “Buradaki faaliyetlerimiz çok güzel bir şekilde yürüyor. Bundan sonra inşallah Türkiye’nin en tanınmış gurmelerini ve şeflerini Düzce’mize getirip, MSM’de workshoplar düzenleyeceğiz. Bunların ilkini bugün gerçekleştiriyoruz. Türkiye ve Dünya ölçeğinde bilinen şefimiz Yunus Emre Beyi Düzce’ye davet ettik. Kendileri de Düzce’ye geldiler. Bugün Düzce yemekleri özelinde bir workshop gerçekleştiriyoruz. Bizlere Konuralp Pirinci ile kendi tarifleriyle bir pilav pişirdi. Bunları da biz ve misafirlerimiz test etti. İnşallah bundan sonra Düzce, gastronomi alanında, mutfak sanatları alanında çok iyi bilinen bir merkez haline gelecek. Bugünü, Düzce yemeklerinin Dünya mutfağına çıkması için ilk adım olarak düşünebiliriz. Bundan sonra Düzce’nin yemeklerini bütün Türkiye tanıyacak ve akabinde bütün Dünyaya tanıtacağız. Burada değeri atfedilen bilinmeyen yemekler var. Düzce’nin çok zengin bir mutfak kültürü var. Biz Mutfak Sanatları Merkezini kurarak ve Düzce Yemekleri kitabını çıkararak  aslında gastronomi de çok ciddi bir başlangıç yaptık. Bundan sonra Düzce’yi gastronomi konusunda tanıtmak için daha çok çalışacağız” dedi.

“DÜZCE’NİN FARKLI KÜLTÜRLERİ YEMEKLERİNE DE YANSIYOR”
Workshop eğitimi ermek için MSM’ye gelen ünlü şef Yunus Emre Akkor ise kısa zaman aralıklarıyla Düzce’ye gidip geldiğini ifade ederek, “Buranın havası ve doğası gerçekten insanı cezbediyor. İstanbul’a yakın yeşil bir yer daha bugüne kadar görmedim. Bu yüzden buraya her seferinde çok büyük heyecanla geliyorum. Düzce bir çok farklı kültürü içinde barındırıyor. Bu da yemeklerine yansıyor. Otlara bakarsanız kendinizi Akdeniz de zannedersiniz, hamur işine bakarsanız İtalya’da zannedersiniz, fasulye ve kızartmalara bakarsanız kendinizi Fransa’da zannedersiniz. Yani Dünyanın bir çok ülkesindeki mutfaklara çok benzeyen bir yemek kültürü var. Yemek kültürünü besleyen şey coğrafyadır, yaşanmışlıklardır ve iklimin müsaitliğidir. Düzce’de gerçekten bereketli topraklar var. Yemek kültürü de olabildiğince gelişmiş durumda. Kendi restoranımda da Düzce’nin yemeklerinin yapılması ve servis edilmesi içinde çalışma yapacağım. Bunun için büyük heyecan duyuyorum” diye konuştu.

Programın sonunda, programa katılanlara eğitim sertifikaları Başkan Özlü ve Şef Akkor tarafından verildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir