DÜSTİM Kapanış Toplantısı Gerçekleştirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Ticaret ve Sanayi Destek Merkezi’nin kurulması projesi kapanış toplantısı Düzce TSO 4. Kat toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerinin değişen piyasa koşullarından ve kanuni yükümlülüklerden doğan beklenti ve ihtiyaçlarına tek bir noktadan çözüm  üretebilmek için 2020 yılı Teknik Destek Programı kapsamında hazırlanan DÜSTİM “Düzce Ticaret ve Sanayi Destek Merkezinin Kurulması Projesini 2020 yılında faaliyete geçirmiştir.

Proje ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odası üye işletmelerine uygulanacak anket çalışmasıyla ihtiyaç ve beklentiler belirlenmiş olup, firmaların öncelikleri çalışmalarımıza yön vermiştir. Ayrıca firmaların üretim ve idari süreçleri, satış ve pazarlama, dış ticaret, kalite- eğitim, yönetim  becerileri gibi süreçlerin geliştirilmesine katkı sağlanış, inovasyon becerileri ile ilgili farkındalıkları

oluşturmuştur.

DÜSTİM (Düzce Sanayi ve Ticari Destek Merkezi Kapanış Toplantısı’na; Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Başkan Yardımcısı Ümit Ülgen, Yönetim Kurulu Üyeleri Özkan Çakır, Metin Coşkun, Bilal Türkan, Meclis Üyeleri Ömer Demirtaş, Hayati Eğilmez, Engin Er, 9. Meslek Komite Başkanı Metin Koç, 8. Meslek Komitesi Başkanı Yunus Emre Gülay, GGK Başkanı Ahmet Serdar Erdem, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ( MARKA ) Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Abdülkadir Uslu, Doğu Marmara Abigem DM Uzmanları Şenay Yıldız, Büşra Sarıyıldız, Düzce TSO Genel Sekreter Vekili Mürvet Gül Turhan, Genel Sekreter Yardımcısı Zeynep Cebeci, Genel Koordinatör Tuncay Yüksel, Oda Sicil ve Sanayi Müdürü Yasin Göçmen, Oda Sicil Müdürü Uğur Kurt ve firma yetkilileri katılım sağladı.

Toplantı’nın açılış konuşmasını yapan Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin; “ Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Teknik Destek programı kapsamında yürüttüğümüz ve çok değer verdiğimiz bir projeyi daha tamamladık. DÜSTİM projesi son zamanlarda gündemimizin en önemli maddelerinden birisiydi. Kısaca bu proje ile katılım sağlayan 40 Oda üyelerimizin idari yönetim ile satış ve pazarlama süreçlerindeki inovasyon yeteneklerinin, ihtiyaçlarının ve beklentilerini belirlenme imkanı bulduk.  Gelecek yapay zeka ve inovasyon odaklı olarak tasarlanıyor. Bu iki kavrama uzak duranlar eninde sonunda kenara çekilmek zorunda kalacaklar. İnovasyon yeteneği olan firmaların bu yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak ve bu yeteneklerinin geliştirilmesini sağlamak zorundayız. Bu proje çalışmasını bir pilot çalışma olarak görüyoruz ve bu projeden edindiğimiz tecrübeyi genele yaymak istiyoruz. İnovasyonun ne kadar önemli olduğu konusunda farkındalığı çok daha üst düzeye taşımak istiyoruz. Burada Yeşil Mutabakat konusun da değinmek istiyorum. Avrupa Birliği iklim ve çevreyi korumak adına 11 Aralık 2019  da Yeşil Mutabakatı açıkladı. Bu mutabakat üretim ve ticareti de kökten değiştiriyor. Bu mutabakatın gereklerini yerine getiremeyen firmalar ihracat yapamayacak hale gelecekler. Bu konuya çok önem vermeli ve uyum çalışmalarına hemen başlayacağız. Oda olarak bu konuya çok önem veriyor ve uyum sağlama konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bildiğiniz gibi Odamız bir Ticaret ve Sanayi Odası…Yani tacir ve sanayicilerin Odası.  Aslında bu iki tarafın ihtiyaçları ve beklentileri aynı değil. Biz bu proje ile kurumsal yapımızı aslında ticaret odası ve sanayi odası olarak ayırıyoruz. Ticaret yapan ve üretim yapan üyelerimizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini esas alan bir anlayış oluşturuyoruz. Görevlendirilecek personellerimiz çalışmalarını bu anlayış çerçevesinde yürütecek ve üyelerimizin öncelikli ihtiyaçlarına odaklanacaklar. DÜSTİM in Odanın ayrı bir departmanı şeklinde yapılanacak olması üyelerimiz ile ilgili süreçlerin daha verimli yönetilmesini ve üyelerden gelecek geri bildirimlerin daha rasyonel bir şekilde ele alınmasını sağlayacak.  Şu anda üye veri tabanımızı da güncelliyoruz. Kasım ayı sonu gibi güncellemeler tamamlanacak. Her üyemize kendisini ilgilendiren bilgilendirmeler gelecek. Bu çalışma üyelerimiz ile olan iletişimizin en üst düzeye çıkmasına yardımcı olacak. DÜSTİM’in ilk faaliyeti  26 – 27 Ekim 2021 tarihlerinde online olarak düzenlenecek olan “Uygulamalı Teknoloji Hazırlık Seviyesi TRL seviye lerine yönelik Ulusal ve Uluslararası Hibe Programları” konulu eğitim olacak. Bueğitimimize  Arge ve İnovasyon Projesi yapmak isteyen veya halihazırda projeleri olan tüm üyelerimiz ve tüm kurumlar davetlidir. DÜSTİM kurumsallaşmamızı daha yüksek seviyeye çıkarırken, bir yandan da üyelere verdiğimiz hizmet kalitesini de yükseltecek ve Düzce’ye değer katacaktır. “ ifadelerini kullandı.

Kapanış toplantısının devamında, DÜSTİM’in proje paydaşlarından biri olan Hasel Teknik Ahşap Firma Sahibi Selçuk Sönmez ise, “Türkiye artık bir üretim üssü kaliteli parça üreten bir ülke olduğuna değinirken, rakibimizin ne Almanya ne de Çin dolayısıyla sanayici olarak şapkamızı önümüze alıp gereğini yaparsak  çok iyi şeyler başarılacağını söylerken, gerçekleşen DÜSTİM projesinin sayesinde farkındalığının arttığını ifade etti.

Toplantı bilgi alışverişinden sonra sona erdi.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir