Yerel basın yaşam mücadelesi veriyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Dayanışma Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yapan Düzce Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İslam Keleş, 2024 yılına medya sektörünün birçok sorunun yanı sıra ekonomik olarak da zorluklarla girdiğini belirtti.

Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan Gazetecilerin, çözüm bekleyen bir çok sorunu olduğunu belirten Keleş, Gazetecilik Meslek Yasası’nın bir an önce çıkartılarak, mesleği yapabilecek olan kişilerin şartlarının belirlenmesi gerektiğini belirtti.
Son dönemde yaşanan ekonomik zorluklardan en çok etkilenen sektörden birinin de basın sektörü olduğunu belirten Keleş, “Son dönemde ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle, basın sektöründe de tarihin en zor ekonomik krizlerinden birisi yaşanmaktadır. Yerel gazeteler bir yaşam savaşı vermektedir. Kâğıttan mürekkebe, elektronik cihazlardan yazılımlara kadar sektörün kullandığı tüm malzemeler ithaldir ve döviz kurundan etkilenmektedir. Bu durumda medya kuruluşlarının ne yazık ki her geçen gün maliyetini arttırmaktadır Öyle ki son çırpınışlarını yaşayan Anadolu medyasında bir çok meslektaşımız kurumunu kapatmanın eşiğine gelmiştir.
Tüm bu olumsuz süreci yaşamakta olan basın sektörü 2024 yılında sorunlarının çözümlenmesi, sektörün desteklenmesi özellikle yazılı basında malzeme kullanımında dışa bağımlılıktan kurtulmayı beklemektedir.
Tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Dayanışma Günü’nü kutlar, sorunların azaldığı bir yıl dilerim” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir