“TOPRAĞI ÖLDÜRMEYİN, BİYOLOJİK DÖNGÜYÜ ENGELLEMEYİN”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, sonbaharın gelmesi ile tarım arazilerinde başlayan temizlik çalışmaları kapsamında duyarsız vatandaşların anız yakması sebebiyle bir uyarı yayımladı. Anız yangınlarının faydadan çok zarara neden olduğunu belirten müdürlük “toprağı öldürerek biyolojik döngüye engel olmayın, orman yangınlarına risk oluşturmayın” dedi.

Düzce Belediyesi, özellikle son yıllarda ülkemizde meydana gelen orman yangınları ve bu yangınlara sebep olan beşeri kaynaklı hataların başında gelen ‘anız yakma’ alışkanlığına karşı bir uyarı mesajı yayımladı. İtfaiye Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda sonbahar mevsiminin gelmesi ile başlayan tarım alanları temizliğinin geleneksel yöntemlerle yapılmamasına dikkat çekildi. Açıklamada tarlalarda yapılan temizlik çalışmaları kapsamında hasadın ardından kalıntıların yakılmasının risklerinden bahsedildi.,

TOPRAĞIN MİNERALLERİNİ VE MİKROCANLILARI YOK ETMEYİN

Toprağın verimine doğrudan etki eden mineral dengesi ile üst tabakasında bulunan mikro canlıların da ortadan kaybolmasına neden olan ‘anız yakma’ alışkanlığının çiftçilerin hem kısa hem de uzun vadede zarar etmesine neden olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ülkemizde son yıllarda yaşanan can yakıcı orman yangınları, doğamızı korumamızın önemini bizlere bir kez daha hatırlatmıştır. Bu yangınların birçoğu beşeri kaynaklı olarak çıkarken en önemli nedenlerin başında anız yakma alışkanlığı gelmektedir. Çiftçi vatandaşlarımızın hasat sonrası tarım alanı temizliği için kullandığı bu yöntem hiçbir yarar sağlamamakta aksine çok fazla zarar vermektedir. Kontrolden çıkan yangınlar büyük orman yangınlarına sebep olurken, toprağın mineral zenginliğini yok etmekte, mikro canlıları öldürmekte ve hatta soluduğumuz havaya dahi zarar vermektedir. Bu konuda orman cenneti Düzce’mizin yeşil örtüsünü korumak ve gelecek nesillere aktarabilmek için değerli vatandaşlarımızın anız yangınına karşı dikkatli olmalarını rica ediyoruz. Toprağımızı, ormanımızı öldürmeyelim, biyolojik döngüye engel olmayalım.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir