NEY KURSU HUZUR VERİYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzcelilerin her alanda gelişmeleri ve müzik kurslarıyla kendilerini bulmalarını sağlayan Düzce Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (BELMEK) vatandaşların talebi doğrultusunda ney kursu açtı. 

Düzce Belediyesi tarafından, şehirde sosyal ve kültürel etkinlikleri artırmak maksadıyla açılan ney kursu ilgi görüyor. Anadolu topraklarının en büyük âlim, filozof ve şairlerinden Mevlana Celalettin-i Rumi ile özdeşleşen ney enstrümanının Düzce’de de kitlelere ulaşması ve öğrenilmesi amacıyla açılan kursa katılmak isteyenlerin sayısı artıyor. 7’den 70’e herkesin başvurabildiği ney kursu haftada üç gün veriliyor.

İki hafta önce ney kursuna başladıklarını kaydeden BELMEK Ney Kursu Eğitmeni Fatih Kurt, “ Haftanın üç günü kurs programımız var. Çok güzel bir katılım sağlandı ve çok mutluyuz. Hz. Mevlana kitabında buyuruyor ki; ney şöyle dert edinmektedir. Kimse bilmez içimdeki sırrımız, sırrım feryadımın içindedir. İşte biz de neyin bu sırrını ve feryadını duymaya geldik. Sıcak bir aile ortamı oluştu burada. Başta Belediye Başkanımız olmak üzere belediyemize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“HUZUR BULUYORUZ”

Ney kursu kursiyerlerinden Emrah Paşalı kendi çabalarıyla neyzen olmak için çabaladığını ancak belediyenin açtığı kursun açılmasıyla hemen kaydolduğunu belirtti. Ney kurslarına aktif olarak katılım sağladığını kaydeden Paşalı, “ Daha önce kendi çabalarımla ney üflemeye çalışıyordum. Ancak çok da başarılı olduğum söylenemez. Çünkü ney diğer enstrümanlara göre çok daha farklı manalar içeriyor. Bu manalara vakıf olan bir hoca ile ney üfleyebilmek kişiyi farklı yerlere götürebiliyor. Fatih Hocam bizlere öncülük ediyor. BELMEK’e katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
Diğer bir kursiyer Serpil Kırgız ise “  Neyin ruhumuza huzur veren bir enstrüman olduğunu düşünüyorum. Kursumuzdan ben ve bütün arkadaşlarımız faydalanacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” ifadelerinde bulundu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir