Mimarlık Bölümü Öğrencileri Safranbolu Mimarisini İnceledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğrencileri, “Tarihi Çevre Koruma ve Restorasyon II” dersi kapsamında Safranbolu’nun tarihi evlerini ve sokaklarını yerinde inceledi.

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Bideci’nin danışmanlığında düzenlenen etkinlikle Mimarlık Bölümü öğrencileri; Safranbolu’nun tüm tarihi ve kültürel zenginliklerini görmenin yanında, restorasyonu yapım aşamasında olan veya tamamlanan ülkemizin güzelliklerinden olan tarihi Safranbolu Evleri’ni tanıdılar. Ayrıca, Safranbolu Kent Tarihi Müzesi Safranbolu Evleri ve Safranbolu Çarşısını da görme imkânı buldular.

Eski çarşı mevkiinde yer alan ve UNESCO tarafından 800’ü koruma altına alınan Safranbolu Türk evleri hakkında bilgiler alan geleceğin mimarı öğrenciler, bu tarihi değerlerin fotoğrafını çekerek de kendi arşivlerine aldılar. Ayrıca; dar ve taş döşemeli sokaklar, küçük esnaflar, safran lokumları ve kolonyası, el yapımı takılar, evlerin pah ve sıva detayları, tuğla örüntüleri, üçgen cumba vb. gibi pek çok ilgi çekici ayrıntılar hakkında öğrencilere bilgiler verildi. Tarihi ve kültürel etkinlikle çeşitli ve farklı tekniklerde yapılan Türk kahvelerini, yöreye özgü yemekleri tatma imkânı da oldu.

Düzenlenen bu etkinlikte, Karabük Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğr. Gör. Mimar Elif Hacıalioğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Emre Dinçer geleceğin mimarlarını bilgilendirdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir