“Kültürün Temel Aracı Olması Sebebiyle Müzik Yayıncılığı Önemli”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen “Arşiv ve Arşivcilik Bazında Osmanlı İmparatorluğu’nda Müzik Yayıncılığı-Bilinenler ve Hiç Bilinmeyenler” başlıklı program, İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. E. Yıldız Doyran, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. A. Bülent Alaner, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Programın açılışında konuşan Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, birikimleriyle otorite sayılan akademisyenleri dinlemenin çok anlamlı olduğunu belirterek bu kapsamda davetli konuşmacı Prof. Dr. A. Bülent Alaner’e teşekkür etti. Programda arşivcilik alanında önemli bilgilerin paylaşılacağını ifade eden Prof. Dr. İlhan Genç, arşivlerde yıllarca bulunamayacak bilgilere Prof. Dr. A. Bülent Alaner gibi değerli bilim insanlarının çalışmaları sayesinde ulaşılabileceğini sözlerine ekledi.

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. A. Bülent Alaner, konuşmasında arşiv, arşivcilik, kültür ve müzik yayıncılığı konularında önemli bilgiler verdi. Osmanlı İmparatorluğu’nda ilk matbaanın kuruluşundan itibaren basılan müzik yayınlarını, basılı eserlerin kapak ve içerik görsellerini katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. A. Bülent Alaner, Osmanlı döneminde 20 müzik yayınevinin var olduğunu belirterek bu sayının müzikle ilgili arz ve talebin çok olduğuna işaret ettiğini dile getirdi. Müslüman olmayanlar kadar Müslüman olanların da bu büyük talebe dahil olduklarını söyleyen davetli konuşmacı, dönemin müzik yayıncılığı konusunda aydınlatıcı bilgiler aktardı.

Kültürün temel aracı olması sebebiyle müzik yayıncılığının önemine vurgu yapan Prof. Dr. A. Bülent Alaner’e konuşmasının sonunda Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir