Karaciğer Nakliyle Sağlığına Kavuştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaklaşık 20 yıldır karaciğer rahatsızlığı bulunan 70 yaşındaki hasta, Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde kadavradan yapılan nakil operasyonuyla sağlığına kavuştu.  Organ Nakli Merkezi, böylece ikisi karaciğer nakli olmak üzere bugüne kadar yedi hastanın daha kaliteli bir yaşama adım atmasını sağladı.

Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi; alanında uzman sağlık ekibi ve teknolojik altyapısı ile karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalara umut olmaya devam ediyor.  Salgın sürecinde bile;  birçok merkezin aksine transplantasyon operasyonlarına hız kesmeden devam eden Organ Nakli Merkezi, yaklaşık 10 aylık sürede, ikisi canlıdan canlıya olmak üzere beş hastaya böbrek ve iki hastaya da karaciğer naklini gerçekleştirme başarısı gösterdi. Merkezin yedinci nakli ise yıllardır karaciğer rahatsızlığı ile mücadele eden 70 yaşındaki Şehzai Genç’e yapıldı.

İstanbul’da tedavi görürken hastalığının ilerlemesi üzerine nakil gerekliliği ortaya çıkan Şehzai Genç,  ailesinin tavsiyesi üzerine Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne başvurdu.   Karaciğer nakli için herhangi bir engel olmaması üzerine bekleme listesine alındı. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde beyin ölümü gerçekleşen donörün karaciğer dokusunun Şehzai Genç’le uyumlu bulunması üzerine nakil süreci başladı. Çanakkale’den Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi ekiplerince alınarak Merkeze getirilen karaciğer grefti, Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde başarıyla hastaya nakledildi.

“Tereddütsüz Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne Başvurdum”

Ameliyat sonrası takiplerinde sağlık durumu iyi olan Şehzai Genç, “2000 yılından bu yana kronik karaciğer rahatsızlığım var. 2005 yılından bu yana da İstanbul’da tedavi görüyordum ve artık nakil gerektiği söylendi. Oğlum bu üniversite görevli. Onun tavsiyesi ile geldim ve tereddütsüz Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne başvurdum. İyi ki de başvurdum. Şu anda ben ameliyat olduğuma dahi inanmıyorum. O kadar rahatım.” dedi.

Babasına refakat eden oğlu Murat Genç, babası Şehzai Genç’in yaklaşık 20 yıldır karaciğer hastası olduğunu ifade ederek  “…Babam, 2005 yılından bu yana Çapa Üniversitesi’nde tedavi görmekteydi. Son iki üç yıldır nodül oluşumuna bağlı olarak sıkıntılar yaşamaya başladı. Dolayısıyla karaciğer nakline ihtiyaç duyuldu.  Bunun üzerine Düzce Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’ne gelerek Merkez Müdürü Prof. Dr. Kemal Peker’den bilgi aldım.  Durumu babama izah ettikten sonra kendisinin de Merkeze başvurmasıyla gerekli prosedürleri başlattık. Bekleme sürecinden sonra uygun donörün bulunmasıyla birlikte 15 Ağustos 2021 tarihinde nakil operasyonu gerçekleşti. Şu an babam gayet sağlıklı bir durumda.” diye konuştu.

Nakil İçin Edirne’den Düzce’ye Geldiler

Merkez Müdürü Prof. Dr. Peker ve ekibine güvenerek Edirne’den Düzce’ye nakil için geldiklerini belirten Genç, “Merkezde çok sağlam ve kaliteli bir ekip var. O yüzden süreç çok güzel ilerledi. Her aşamada bize yeterli bilgilendirme yapıldı. Merkez Müdürü Prof. Dr. Kemal Peker, Organ Nakli Koordinatörü Burcu Hanım başta olmak üzere yoğun çaba ve emek gösteren tüm ekibe teşekkür ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

 

“Düzce’ye Çok Önemli Bir Katkı Sağlamış”

Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nin Düzce ve Ülkemiz adına çok değerli olduğunu vurgulayan Genç, “Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve Başhekimimiz Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, yoğun emekler harcayarak Düzce’ye çok önemli bir katkı sağlamış oldular. Biz başından sonuna kadar Üniversite Hastanesinin tüm birimlerinin desteğini arkamızda hissettiğimiz için hiç tereddüt yaşamadık.  Bu ekibi oluşturmak ve bir arada tutabilmek çok emek isteyen bir şey. Tüm şifa arayan hastalarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum ve böyle bir ihtiyaç durumunda Kemal hoca önderliğindeki bu ekibe rahatlıkla gelip bilgi alabilirler.” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Kemal Peker ise “Donörün sunulmasıyla başlayan zorlu süreçte görev alan Genel Cerrahi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Fuat Çetin, İç Hastalıkları Anabilim Dalı ve Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Torun, Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Gülbin Sezen ve Dr. Öğr. Üyesi Özlem Ersoy Karka ile Organ Nakli Koordinatörü Burcu Can Ravera’ya ve tüm anestezi ekibi, hemşire ve personelimize teşekkür ederim.” dedi.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir