“Kendiliğin Keşfi Hayır Diyebilmek’’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi İş Dünyasında Kadın Topluluğu tarafından düzenlenen “Kendiliğin Keşfi Hayır Diyebilmek” başlıklı etkinlik, online olarak Google Meet platformu üzerinden gerçekleştirildi.

Programın davetli konuşmacısı Psikolog Eren Yalçın, hayır diyebilmenin gücünden ve hayır denilemeyen durumların altında gizlenen sebeplerden bahsetti. Hayır diyebilmenin zorlaştığı anların perde arkasında, başkalarının sebebiyle edinilen yetersizlik duygusunun olduğunu belirten Yalçın, bireyin eksikliğini göstermemek adına hayır demekten kaçındığını ve aslında bunların çoğu zaman farkında olunmadan yapıldığını ifade etti.

Her bireyin dünyaya geldiğinde eksik taraflarını giderebilmek amacıyla bir şeylere tutunduğunu, eksikliğini tamamlamak arzusuyla gitgide hayır demekten kaçtığını dile getiren davetli konuşmacı, bireyin hayır diyemediği sürece kendi benliğine karşı hayır dediğini ve böylelikle kendisiyle yüzleşmekten kaçındığını sözlerine ekledi. Hayır diyememenin altında bir arzu ve bir tercih yattığını, bundan kaynaklı hayır diyebilmenin de diyememenin de bireyin bir tercihi olduğunu söyledi.

Bu durum ile başa çıkmak adına bireylerin, öncelikle hayır demeyi gözünde büyütmemesi gerektiğini belirten Eren Yalçın, hayır demeyi engelleyen kaygılarının ne olduğunun bulunması gerektiğine işaret etti. Bireyin hayır demesine engel olan kaygılarını kendisi ile yüzleşip bulduktan sonra, kaygılarının nedenlerini ve çözümlerini düşünerek bu olgularla başa çıkması gerektiğini dillendiren Yalçın, hayır deme becerilerinden en önemlisinin, bireyin kendisi ile barışmak olduğunu, bireyin ihtiyacı olan ilk şeylerden birinin de kendisini affetmek olduğunu dile getirdi.

“Kendiliğin Keşfi Hayır Diyebilmek” başlıklı program, Eren Yalçın’ın katılımcılardan gelen soruları yanıtlamasıyla son buldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.