Kalp ve Damar Cerrahisinde En Riskli Cerrahi Yöntemler Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde Başarıyla Gerçekleştiriliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İleri mitral kapak yetmezliğine bağlı, kalp yetmezliği bulunan ve dış merkezlerde riskli görüldüğü için ameliyat edilmeyen 67 yaşındaki hasta, şifayı Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde buldu.

Mitral kapak yetmezliği tanısı olan Hanife Acar (67), günlük yaşamını kısıtlayıcı derecede nefes darlığı, çarpıntı, halsizlik şikayetleri yaşıyordu. Ciddi ritim bozukluğunun tedavisi amacıyla 6 yıl önce kalp pili takılan hastaya, ameliyatı riskli bulunması nedeniyle dış merkezlerde medikal ve girişimsel tedaviler uygulanmıştı. Yapılan tedavilerden sonuç alamayan ve son zamanlarda şikayetleri daha da artan Hanife Acar, Düzce Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği’ne başvurdu.

Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İhsan Sami Uyar,  Dr. Öğr. Üyesi Melih Bal,  Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Tanrısever’in başında bulunduğu deneyimli sağlık ekibi, yapılan tahlil ve tetkiklerin ardından hasta için kalp kapak değişimi yapılmasına karar verdi. Kalp ve damar cerrahisinde bugüne kadar en riskli cerrahi yöntemleri gerçekleştirebilen uzman ekip, başarılı bir operasyona daha imza attı.  Kalp ve Damar Cerrahisi Öğretim Üyeleri, 67 yaşındaki hastaya aynı seansta, mitral kapak replasmanı ve triküspit kapak tamiri yaparak sağlıklı bir yaşama kavuşmasını sağladı.

“Artık Eski Hayatıma Döneceğim”

Ameliyattan sonra sağlığına kavuşmaya başladığını ifade eden hasta Acar, “Kalp kapaklarımdan rahatsızdım. Yürüyemez olmuştum.  5-6 yıl tedavi için Adapazarı’na gittim.  Hiçbir çare bulamadılar.  Ameliyatınız çok riskli, burada yapamayız dediler, İstanbul’a gönderdiler. Orada da ameliyatım riskli bulundu, sadece bir damarıma stent taktılar, ameliyat yapmadılar.  Ancak hiçbir faydası olmadı, şikayetlerim gittikçe arttı.  Çok fenalaştım. Nefes alamamaya başladım. Sonra İhsan Hoca’yı duyduk ve Düzce Üniversitesi Hastanesi’ne geldik. Ameliyatım çok iyi geçti. İlgileri çok iyiydi,  hepsine teşekkür ediyorum. Artık eski hayatıma döneceğim.” dedi.

Mitral kapak hastalığının yıllardan beri devam eden bir sorun olduğunu belirten Prof. Dr. Uyar,  “Zaman içinde gittikçe ilerler,  kalbin geometrisi ve akciğere giden damar yapısı bozulur.  Akciğere giden damar içindeki basınç çok artarsa ameliyat yapılamaz. Bizim hastamız tam sınırdaydı.” diye konuştu.

Mitral Kapak değişimi yapılmadığında hem kalbin hem de akciğerlerin yapısının bozulabileceğini ifade eden Prof. Dr. Uyar, hastanın kalp yetmezliğine bağlı hayati tehlikesinin oluşabileceğine dikkat çekti.

Ekokardiografik olarak kalp yapısı bozulan ve günlük aktivitesinde nefes darlığı yaşayan hastalarda kalp kapağı değişimi uygulandığını dile getiren Prof. Dr. Uyar, dünyada yapılan tüm tamir ve kapak ameliyatlarını rahat bir şekilde uygulayabildiklerini de sözlerine ekledi.

Operasyon geçiren hastaya geçmiş olsun dileklerini ileten Düzce Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İhsan Sami Uyar ve ekibini tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir