“KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEDE 21 YILDIR KARARLI BİR DURUŞ SERGİLİYORUZ”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü dolayısıyla AK Parti Düzce İl Başkanlığı’nda basın açıklaması düzenlendi. AK Parti Düzce İl Kadın Kolları Başkanı Av. Şulenur Kubilay Yılmaz, “Dün Bosna’da bugün Gazze’de olduğu gibi çatışma bölgelerinde kadınlara uygulanan insanlık dışı fiziksel ve cinsel saldırılar ve toplu şiddetin, aynı zamanda savaş suçu olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı tarafından 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla 81 ilde eş zamanlı organize edilen basın açıklaması Düzce İl Başkanlığı’nda İl Kadın Kolları Başkanı Av. Şulenur Kubilay Yılmaz tarafından gerçekleştirildi.

“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, bu konudaki kararlılığımızı vurgulamak için buradayız diyen Yılmaz, “ateşkesin kalıcı olmasını diliyoruz” dedi.

Kadın ve çocuk mezarlığına dönen Gazze’deki acıların gölgesinde açıklama yaptıklarını belirten Yılmaz, “dün Bosna’da bugün Gazze’de olduğu gibi çatışma bölgelerinde kadınlara uygulanan insanlık dışı fiziksel ve cinsel saldırılar ve toplu şiddetin, aynı zamanda savaş suçu” olduğunu ifade etti.

Yılmaz, “bütün dünyanın gözleri önünde her saat 6 çocuk, 4 kadın öldürüldü. Burada ölen sadece masum kadın ve çocuklar değil vicdanlarımızdır” dedi.

21 YILDIR KARARLI BİR DURUŞ SERGİLİYORUZ

AK Parti olarak kadına yönelik şiddetle mücadelede 21 yıldır kararlı bir duruş sergilediklerini söyleyen Av. Şulenur Kubilay Yılmaz, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da sık sık vurguladığı gibi “kadına şiddetin, insanlığa ihanet olduğu” düşüncesiyle birçok adım attık. Kadının eğitim hakkı başta olmak üzere, fırsat eşitliği, iş gücü piyasasına ve karar alma mekanizmalarına katılımı hükümetlerimizin öncelikli politika alanlarındandır” ifadelerine yer verdi.

Şiddetin sadece ülkemizin değil maalesef tüm dünyanın sorunu olduğunu aktaran Yılmaz, “tüm dünya gibi bizim de canımızı yakan kadına yönelik şiddetle mücadele etmekte kararlıyız. Şunu apaçık söylüyoruz ki bu konuda asla toleransımız yok” dedi.

AK PARTİ OLARAK YÜZLERCE DÜZENLEME VE KANUNU HAYATA GEÇİRDİK

Şiddetle mücadeledeki kararlılıklarını 2002 yılında ilk seçim beyannamelerinde yer aldığını vurgulayan Yılmaz, AK Parti’nin iktidara geldiği günden beri yaptığı çalışmaları anlattı.

Yılmaz, “AK Parti olarak Anayasa’dan TCK’ya, İş Kanunu’ndan sosyal politika uygulamalarına kadar yüzlerce düzenleme ve kanunu hayata geçirdik. Şiddetle mücadeledeki kararlılığımızı 2002 yılında, daha ilk seçim beyannamemizde, ifade ettik. 2003 yılında aile mahkemelerini biz kurduk. 2004 yılında Anayasa’da “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir.” maddesini biz getirdik. 2005 yılında Türk Ceza Kanunu’yla, töre ve namus nedeniyle işlenen cinayetleri ağırlaştırılmış suç kapsamına aldık. TCK‘de kadına şiddet ve cinsel suç tanımını ilk defa biz yaptık.

2010 yılında kadın erkek fırsat eşitliğini daha da güçlendirerek pozitif ayrımcılık ilkesini Anayasa’da düzenledik. 2012’de ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun ulusal mevzuatımızdaki en önemli dayanak oldu. 2021 yılında nikâhlı eşe karşı işlenen suçu, boşanmış eşi de kapsayacak şekilde genişlettik. AK Parti olarak TCK’de 2022 yılında yapılan son düzenlemelerle erkeğin kadına yönelik işlediği suçlarda ‘iyi hâl uygulamasını’ kaldırdık ve kadına şiddeti ‘katalog suç’ kapsamına aldık. Artık takım elbise giyen, kravat takanlar takdir indirimi gerekçesinden faydalanamamaktadır.

Fiziksel veya iletişim araçlarıyla yapılan ısrarlı takip eylemleri suç kapsamına alınmıştır. Yine talep etmeleri hâlinde şiddet mağduru kadınlara baro tarafından ücretsiz avukat hizmeti sağlayarak her koşulda yanlarında olduğumuzu hissetmelerini sağlıyoruz. 2013 yılında kurulan şiddet izleme merkezleri ŞÖNİM’leri yaygınlaştırarak 81 ilde 1 milyonun üzerindeki kişiye ulaştık. Kadınların maruz kaldığı şiddet ve taciz eylemlerini önlemek üzere kolluk kuvvetlerine tek tuşla ulaşabildikleri kadın acil destek mobil uygulaması KADES’i hayata geçirdik. Şiddet gören kadınların etkin şekilde korunması için elektronik kelepçe uygulamasını yine biz başlattık. 2011 yılında ise iş yerinde psikolojik tacizin önlenmesi mobbing genelgesini düzenledik ve mobbingi suç kapsamına aldık” dedi.

TOPLUMSAL DAYANIŞMANIN GÜCÜ ÖNEMLİ

Kadına yönelik şiddetle mücadelede toplumsal dayanışma gücünün önemli olduğunu söyleyen Yılmaz, “AK Parti olarak inanıyoruz ki eğitim, kadın-erkek eşitliği konusunda şiddetin önlenmesi için atılan en temel adımdır. Bu düşünceyle kadına yönelik şiddetle mücadelede toplumsal dayanışmanın gücü önemlidir. Bugüne kadar olduğu gibi sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler ve uluslararası kuruluşlarla iş birliği yaparak kapsamlı çözümler üretmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle şiddetin sadece ev, sokak ve işyerleri ile sınırlı olmadığını vurgulayan Yılmaz, “çatışmalarda zorla silahlandırma, çatışmaya zorlama, tecavüz ve intihar görünümlü infazlar da kadına yönelik şiddetin en ağır biçimidir. YPG-PKK gibi terör örgütlerinin uluslararası raporlara giren kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetini, infazını bir kez daha kınıyoruz. AK Parti Kadın Kolları olarak kadına yönelik her türlü şiddeti reddediyoruz. Tek bir kadının dahi şiddet görmesine tahammülümüz yok. Ev içinde, çatışmalarda, terör faaliyetlerinde ve her türlü zeminde şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, şiddeti araç sallaştıran, olumlayan zihniyete karşı kadın erkek omuz omuza mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir