Kadın Göçmenlerin Sorunları Anlatıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nin hayata geçirdiği Popüler Bilim Seminerlerin (PBS) 26. sayısında “Türkiye’nin Göç Rejiminde Kadın Göçmenler ve Sığınmacıların Konumu” başlığıyla göçmek zorunda kalan kadınların sorunları anlatıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Aysun Aydın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, etkinliğin unutulan bazı kadınlar için farkındalık oluşturacağını ifade etti.

Gerçekleştirilen açılış konuşmasından sonra “Türkiye’nin Göç Rejiminde Kadın Göçmenler ve Sığınmacıların Konumu” başlıklı sunumuna başlayan Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Çoşkun, toplum tarafından pek görülmeyen, bir şekilde göçmek zorunda kalan kadınların sorunlarından bahsetmek istediğini söyledi.

Kadınların göç öncesi hayatlarında, göç esnasında ve göç sonrasında nelerle karşılaştıklarına bakılması gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Emel Çoşkun, göçmek zorunda kalan kadınların genelde; toplum baskısı, boşanmak istemesi ya da boşanamaması veya maddi zorluklar nedeniyle karşılaşılan geçim zorlukları gibi nedenlerle göçtüklerini ifade etti.

Göçen kadınların genelde bakım hizmetlerinde çalıştığını söyleyen Doç. Dr. Çoşkun, kadınların genelde emek yoğun, ucuz işgücü, imalat ya da fuhuş gibi alanlarda çalıştırıldığını dile getirdi. Kadınların genelde ciddi borç para alarak göç yolculuğuna başladığını söyleyen Doç. Dr. Emel Çoşkun, alınan bu paraları geri ödeyebilmek için de kadınların çalışmak zorunda kaldığını ve bu yüzden de ağır istismarlara bile ses çıkaramadıklarını dile getirdi.

Önemli konuların ele alındığı Popüler Bilim Seminerlerinin 27.si 15 Mart 2021 tarihinde saat 13.00’te gerçekleştirilecek. Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Sibel Küçükküllahlı “Tel Dolaptan Frıgıdaıre” “Türkiye’de Tüketim Kültürü” başlıklı sunumunda bilgi ve deneyimlerini paylaşacak. Semineri https://3b.duzce.edu.tr/b/ays-rhe-qgm internet adresinden takip edebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir