İHALESİ YAPILMAYAN BÜFELERİN İŞLETİLMESİ HUKUKA UYGUN MU ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Belediyesi’nin Aralık ayı meclis toplantısında İyi Parti Grubu adına Grup Başkanvekili Erder Çakar, Milletbahçesinin girişine konulan Hediyelik eşya dükkanı tabelası asılan büfenin ihalesi yapılmadan işletilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Düzce Belediyesi’nin Aralık Ayı Meclis Toplantısında İyi Parti Meclis üyeleri Engelli Vatandaşlarımızın yaşadığı zorluklar, Karayolları ve kavşaklara isim verilmesi ile alakalı Belediye’nin yetki sahibi olup olmadığı ve İstanbul Caddesi’nin son düzenlemesinin ardından özellikle çıkmaz sokaklarda yangın yönetmeliği ile alakalı zaruri önlemlerin alınıp alınmadığı ile alakalı soru önergeleri verdi.
Akabinde İyi Parti Grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Ender Çakar, İyi Parti Düzce Teşkilatının da fikri bütünlüğü çerçevesinde; Düzce Merkezine konan ve ihaleye çıkartılacağı ilan edilip akabinde ihalesi iptal edilen büfelerin akıbetini sordu.
Mevcut Büfelerin hangi kapı numarasına sahip olduğu, çalışma ruhsatının varlığı, elektriklerinin kamuya ait olan sokak lambalarından alınıp alınmadığı gibi önemli hususları dile getiren Çakar, “Büfelerin ihalesi 500 TL dosya parası ve ihale teminatı detayına kadar Kamuoyuna duyuruluyor, ondan sonra ihaleye girmek için talepte bulunan kişilere ve kurumlara ihalenin iptal edildiği bilgisi veriliyor. Mevcut büfelerin çalışma koşulları hukuki olarak muğlak iken, ihalesi yapılmamış büfelere tabelalar asılıyor. Ticari faaliyet göstermelerine nasıl izin veriliyor? Düzcelilerin bilgilendirilmesini istiyoruz ve Belediye çalışanlarına kamu hizmeti yaptıkları gerçeğinden hareketle yaptıkları işlem ve eylemlerde siyasi iradenin ve idari yönetimin bir dahaki seçimde değişebileceği olasılığının kuvvetle muhtemel olduğunu hatırlatarak, Kanuni çerçevenin dışına çıkmamaları hususunu kendilerine tekraren hatırlatıyoruz. Biz bu konuların da takipçisi olacağız ’ dedi
Konu ile alakalı olarak İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er ise: ‘Her zaman Hukuk ve Hukuk’un üstünlüğü diyen bir teşkilat olarak, Düzce Belediyesine ait internet sayfasında bahse konu büfelerden birinin resmi yayınlandığında ‘ ihalesini yaptınız ve ihaleyi alan belli oldu da mı Tabela asılıp ticari faaliyet başladı ? “ demek istiyoruz” diyerek, Hukuk’un, kanunların ve yönetmeliklerin göz ardı edildiği algısının toplumumuz için son derece yanlış bir davranış biçimi olduğunun ve olacağının altını çizdi. Er, Düzce Belediyesinin ‘bu konuda’ daha titiz davranması gerektiğini belirtti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir