İnsanın Kendisini Gerçekleştirebilmesinde Anne Faktörü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Genç KADEM topluluğunun düzenlediği “İnsan Olmak” başlıklı söyleşide Klinik Psikolog Müberra Yıldırım, bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan söyleşide; Psikolog Müberra Yıldırım, bireyselleşme sürecinde insanın kendisini gerçekleştirebilmesindeki annenin katkısının önemini anlattı.

İnsanda 8 temel duygu olduğunu ve diğer duyguların ise bu temel duygulara bağlı olarak ortaya çıktığını ifade eden Müberra Yıldırım, “İnsanın doğduğu andan itibaren ilk tanıdığı duygu korku duygusudur. Bizler duygularımızı tanıdıkça var olma ve bireyselleşme sürecimizi tamamlayabiliriz. Çocuklar 0-6 yaş arasında ailesinde ve çevresinde gördüğü faktörlerle hayatı tanır. Bir çocuk için anne ilk güvendiği kişidir. Anne ne kadar çocuğunun isteklerine doğru bir şekilde karşılık verirse çocuk da o kadar kendini tanır, duygularını bilir ve bireyselleşme yolunda ilerler.” dedi.

Katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan Klinik Psikolog Müberra Yıldırım, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla tüm katılımcıların Kadınlar Günü’nü kutlayarak sözlerini tamamladı.

Söyleşi, yaptığı başarılı çalışmaları ve sunumu için Düzce KADEM İl Temsilciliği Temsilci Yardımcısı Hüsne Yıldırım’ın Klinik Psikolog Müberra Yıldırım’a teşekkür belgesi ve hediye takdimi ile son buldu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir