Firmalar Veri Tabanlı Çalışmalara Ciddi Yatırım Yapıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu’nun düzenlediği “Açık Ders” uygulamasında bu hafta Silikon Akademisi Kurucusu İsmail Adar, “Microsoft Data Platform MVP” başlıklı sunumunda bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Veri toplamanın önemine değinerek başladığı konuşmasında İsmail Adar, 10-15 yıl öncesine kadar veri toplamanın o kadar önemli olmadığını; ancak son yıllarda veri toplamanın çok önemli hale geldiğini vurguladı.

Çalıştığı firmaların on yıl öncesine kadar müşteri verilerine minimum yer ayırdığını ifade eden Adar, günümüzde müşteriye ait her türlü verinin çok önemli hale geldiğini, müşterinin sadece iletişim adreslerinin değil, kişisel özelliklerinin bile bilinmeye çalışıldığını söyledi. Oluşturulan verilerle kişiye özel reklam içerikleri üretildiğini dile getiren İsmail Adar, bu verilerle tüketicilerin kullanabileceği ürünler hakkında bilgileri, direkt olarak kendilerine iletildiğini katılımcılarla paylaştı. İş zekasının yerini, veri yöneticiliğinin ve veri analizinin aldığının altını çizen Silikon Akademisi Kurucusu İsmail Adar, hazırlanan binlerce sensörden milyonlarca veri aktığını ve bu verilerin de anlamlı bilgilere dönüştürülerek kullanıldığını vurguladı.

İsmail Adar’ın konuşmasından sonra program, Kıdemli Veri Tabanı Danışmanı Gökay Akbal’ın veri tabanı hazırlama demo çalışması ile son buldu.

Açık Ders uygulamasının sonunda kısa bir konuşma gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Nejla Özmen, programın oldukça yararlı geçtiğini dile getirerek, programda sunum yapan misafir konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür etti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir