Etkin İş Başvurusu Nasıl ve Hangi Yollarla Yapılır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Kariyer Geliştirme ve Mezun İzleme Uygulama Araştırma Merkezi’nin düzenlediği, “Etkin İş Başvurusu Nasıl ve Hangi Yollarla Yapılır?” başlıklı etkinlik, çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Düzce Üniversitesi Kariyer Geliştirme ve Mezun İzleme Uygulama Araştırma Merkezi Öğr. Gör. Zeynep Kömür’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen programda, Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Senem Çolak Yazıcı; katılımcılara iş/staj seçeneklerinin nasıl araştırılacağını, hangi platformlardan başvuru yapılacağını, iş görüşmesinin yöntem ve aşamalarını, mülakat çeşitlerini,  mülakatlarda yapılmaması gereken hataları ve mülakat sonrası yapılması gereken durumların neler olduğunu detaylı bir şekilde aktardı.

Dr. Öğr. Üyesi Senem Çolak Yazıcı; Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı tarafından, öğrenci ve mezunların nitelikli istihdamına katkı sağlamak amacıyla geliştirilmiş olan Yetenek Kapısı platformundan ve istihdamda liyakat ve yetkinliğin artırılması, iş/staj ilanlarının kamuoyu ile etkin, şeffaf ve güvenilir bir şekilde paylaşılması için e-devlet entegrasyonu ile geliştirilen Kariyer Kapısı platformundan da bahsetti.  Ayrıca bu platformlar aracılığıyla öğrenci ve mezunlara fayda sağlamak amacıyla gerçekleştirilen eğitim, etkinlik ve fuar gibi diğer konulara da değinerek, bu platformlara neden ve nasıl kayıt olunması gerektiği hakkında bilgiler paylaştı.

İş/staj başvurularının yapılabileceği kariyer.netsecretcv.comyenibiris.comcvyolla.com Linkedin,  firma siteleri, yurt dışı staj bulma siteleri gibi diğer platformlardan da söz eden Yazıcı,  iyi bir iş görüşmesi öncesinde bireyin iyi bir uyku, iyi beslenme ve uygun bir kıyafet giymesinin önemine vurgu yaptı. Görüşmeye gidilmeden önce bireyin iş analizi, sektör ve firma araştırması yapmasının çok önemli olduğunu belirten Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, görüşmede bireylerin kesinlikle yapmaması gereken konular hakkında da uyarılarda bulundu.

Programın son bölümünde soruları da yanıtlayan Dr. Öğr. Üyesi Senem Çolak Yazıcı, Düzce Üniversitesi öğrencilerinin Merkezle ilgili merak ettikleri ve ihtiyaç duydukları her hususta, Kariyer Merkezi’ne gelebileceklerini ve Merkezin sosyal medya hesaplarını takip ederek her türlü duyurudan haber alabileceklerini ileterek sözlerine son verdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir