Türkiye’de Hollandalı Günlükleri Başlıklı Sergi Düzce Üniversitesi’nde Ziyaretçilerle Buluştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de yaşayan Hollandalı sanatçılar; Arjen Zwart, Jeroen Paalvast ve Koenraad Marinus Van Lier’in eserlerinin yer aldığı “Türkiye’de Hollandalı Günlükleri” başlıklı sergi, ilk kez ve üçlü sergi sunumuyla Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Sanat Galerisi’nde ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ile Güler Sanat iş birliğiyle düzenlenen ve Küratörlüğünü Kemal Orta’nın yaptığı serginin açılışına; Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. E. Yıldız Doyran, Hollandalı sanatçılar; Arjen Zwart ve Koenraad Marinus Van Lier ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Sergi açılışı öncesinde moderatörlüğünü Kemal Orta’nın yaptığı söyleşide Arjen Zwart ve Koenraad Marinus Van Lier sergiyle ilgili duygu ve düşüncelerini ifade etti.

Felsefi bir disiplin olan fenomenolojinin sanattaki izini süren sergi, sanatçıların pratiklerindeki fenomenolojik yaklaşımı ön plana çıkararak, Türkiye’deki deneyimlerini, ülkemizden aldıkları referansları kendi özgün pencerelerinden yansıtıyor.

Sanatçının öznesi olduğu çevresinin, birinci şahıs bakış açısıyla nasıl deneyimlendiğini ortaya koyan ve bu bağlamda sanatçının bulunduğu zamana ve mekana olan şahitliğini, doğal ve dolaysız sosyo-kültürel etkileşimini, Hollandalı kimliğinin düşünce ve üretim sürecindeki etkisini sorgulayarak bir günlük niteliğinde olan eserlerindeki yansımaları inceliyor.

Özne nesne ilişkisini konu edinmesinin yanı sıra varoluşçuluk bakış açısıyla zaman kavramını da ele alan sergide, fotoğraftan çizime, resimden heykele ve video sanatına kadar farklı disiplinlerdeki çalışmalar da yer alıyor. Sergide üç sanatçının video çalışmalarının yanında Zwart’ın İstanbul sokaklarından fotoğrafları, Paalvast’ın kendi hayat hikayesindeki Türkiye izdüşümlerinden çizimleri ve Van Lier’in Burgazada’daki atölyesinden renkli paletini yansıtan yağlı boya çalışmaları, bulduğu inşaat kalıntılarıyla yaptığı mozaik ve kireç taşından heykelleri yer alıyor.

“Türkiye’de Hollandalı Günlükleri” başlıklı sergi, 20 Nisan 2022 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir