ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce’de Faaliyet Gösteren Bir Fabrikadaki Kadın Çalışanlara Yönelik Farkındalık Eğitimi ve Sağlık Taraması Gerçekleştirildi.

 

DMHA DÜZCE – Düzce İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Biriminde görevli personeller ile ; toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak, kanserinin risk faktörleri, belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri konularında bilgilendirmek, kanserden korunacak sağlıklı yaşam koşullarına yönlendirmek ve kanser taraması yapmak amacıyla, Düzce’de faaliyet gösteren bir fabrikadaki Kadın Çalışanlara Yönelik eğitimi programı ve sağlık taraması yapıldı.

Eğitim sonrası Mobil Kanser Tarama tırında, test yaptırmak isteyen kadın çalışanlara sağlık taraması yapıldı. Kanser Taramaları ilimizde de ülkemizde olduğu gibi; Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri(SHM) ve Aile Sağlığı Merkezleri(ASM)’lerde yapılmaktadır. Meme kanseri tarama programı kapsamında 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi çekimi, serviks kanseri tarama programı kapsamında 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir smear ve HPV DNA testi, Kolorektal kanseri tarama programı kapsamında 50-70 yaş arasındaki erkek ve kadınlara 2 yılda bir gaitada gizli kan testi ücretsiz olarak yapılmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir