DÜZCE’NİN MASTER PLANI KKTC’YE ÖRNEK OLDU

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Erhan Arıklı ve heyetini KKTC Ulaşım Master Planı ve toplu ulaşım sistemi oluşturulmasına ilişkin hazırlanan protokol imza töreni dolayısıyla Düzce’de ağırladı. 
Düzce Ulaşım Master Planı, toplu ulaşım sistemi ve uygulama metodu bakımından aynı ölçekte benzer illere örnek olurken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de çalışılması yönünde alınan karar  ve hazırlanan protokol ile başarısını bir kez daha kanıtladı. Daha önce incelemesi yapılan ve benzer sistemin KKTC sınırları içinde şehir içi ve şehirler arası ulaşımı da kapsayacak şekilde uygulanması konusunda mutabakata varılan konuyla ilgili olarak bugün Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ile KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Erhan Arıklı Düzce’de bir araya geldi. Proje çalışma sürecinin başlamasını öngören protokolü imza töreninde açıklamalarda bulunan taraflar Düzce’de ulaşım sisteminin verimliliği hakkında önemli bilgiler aktardı.

“22 BİN YOLCU İLE BAŞLADIĞIMIZ SİSTEM, ŞİMDİ GÜNDE 46 BİN YOLCU TAŞIYOR”
İmza töreninde açıklamalarda bulunan ve Düzce’nin uzun vadede toplu ulaşım sistemini kalıcı çözüme kavuşturduklarını aktaran Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, yakın süreçte araç kapasitesi ve sayısının artırılacağını söyledi. Ayrıca Toplu Ulaşım Sistemi Optimizasyonunun mükemmel bir sistem olduğunun altını çizerek, toplu ulaşım kullanımının arttığını, 22 bin ile başlayan serüvenin bugün 46 bin yolcuya kadar eriştiğini ifade etti. Başkan Özlü konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bundan yaklaşık üç yıl önce Düzce’de yapılan toplu taşıma sisteminin optimizasyonu ve Ulaşım Master Planı Ana Çalışması kapsamında yürüttüğümüz işler gerçekten burada toplu taşıma sisteminde bir düzenin, bir birlikteliğin oluşması ile sonuçlandı. Bu sebepledir ki; son zamanlarda toplu ulaşım sistemimizdeki yolcu sayısı çok arttı. Biz bu işe yaklaşık 22 binlerde yolcu sayısı ile başlamıştık. Şu anda 40-46 bine giden yolcu sayımız var. Dolayısıyla toplu taşıma sistemimize artan teveccüh ile sistemin şu anda yürütülmesinde araç sayısı bakımından bazı sıkıntılar ortaya çıktığının farkındayız. Mükemmel bir sistem kurduğumuza inanıyoruz. Bu mükemmel sistemi inşallah kalıcı hale getireceğiz. Bu sistemde artan yolcu sayımız sebebiyle eksik kalan araçlarımızı da bugünlerde tamamlayacağız. Düzce Belediyesi olarak toplu taşıma sistemimizdeki araç sayımızı artırmayı öngörüyoruz. Yaz döneminde daha büyük kapasiteli araçları devreye alacağız. İnşallah okullar tekrar açıldığında Eylül ayında Düzce’de yaklaşık 50 bin yolcunun rahatlıkla seyahat edebileceği sistemi kurmuş olacağız.”

“KKTC’NİN TOPLU ULAŞIM SİSTEMİNİ DÜZCE HAZIRLAYACAK”
KKTC’de şehir içi ve şehirlerarası ulaşım sisteminin hazırlanması ve uygulanması konusunda Düzce Belediyesi çalışanlarının hazırlık yapacağını aktaran Başkan Özlü, sistemin Düzce’ye benzer şekilde hazırlanacağını kaydederek “KKTC’nin değerli Ulaştırma Bakanı ile bugün imzalamakta olduğumuz protokol KKTC’nin toplu taşıma sisteminin optimizasyonudur. KKTC’de bir ulaşım ana planı çalışmasını kapsamaktadır. Bu çerçevede Düzce Belediyesi’nin çalışanları ve Düzce Ulaşım A.Ş. KKTC’de çalışmalar yapacak. İnşallah KKTC’de toplu taşıma sistemi optimizasyonu, orada bir ulaşım ana planının yapılmasını sağlayacağız.
Şehrimizdeki kurduğumuz sistemin artan yolcu sayısını karşılayacak şekilde araç sayısının artırılması işini yürütüyoruz. İnşallah önümüzdeki bir iki ay içinde araç sayımızı daha da artıracağız. Kurduğumuz bu güzel sistem çalışanlarına ve yüklenicilerine zarar ettirmeyen bu sistemi KKTC’de de benzer şekilde kurmaya çalışacağız. Değerli Bakanıma Düzce’ye teşrifleri için çok teşekkür ediyorum.

“BAŞKANIMIZIN DESTEĞİ VE KARARLIĞI İLE BU KONUYU ÇÖZECEĞİZ”
Törende açıklamalarda bulunan KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Erhan Arıklı ise, KKTC’de toplu ulaşım sisteminin çözülmesi gereken bir konu olduğunu ifade ederek Başkan Özlü’nün kendilerine verdiği desteğe dikkat çekti. Arıklı, konuşmasında şunları söyledi: “Bu sorunu çözerken Düzce Belediyesi’nin toplu ulaşım sistemindeki atılımlarını zaten çok yakından takip ediyorduk. Kendimize örnek belediye olarak seçmiştik. Düzce Belediyesi’nin toplu ulaşım sistemini ideal bir sistem olarak görmüştük. Benden önceki bakanlar uzun süredir zaten Düzce Belediyesi ile temastaydılar. Sayın başkanımın da mütevaziliği, desteği ve kararlılığı ile bir protokol imzalıyoruz şu anda. Bu protokol ile bir yıl içinde KKTC’de kuracağımız toplu taşıma sisteminin altyapısını oluşturacağız. Sayın başkanım bu konuda da maddi, manevi desteğini esirgemeyeceklerini söylediler. Kendilerine teşekkür ediyorum, Allah kendilerinden razı olsun. Protokolün KKTC ve Düzce Belediyesi’ne hayılı olmasını diliyorum.”
Tören protokol imzalarının atılması ve karşılıklı verilen hediyelerin ardından hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile sona erdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir