Dijitalleşmenin Eğitim-Öğretim Üzerine Etkileri Konuşuldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından Dijitalleşme ve Pandemi Sürecinde Sosyal Bilimler Panelleri kapsamında düzenlenen “Dijitalleşmenin Eğitim-Öğretim Üzerine Etkileri” başlıklı program çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Programa;  Düzce Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Zafer Akbaş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Avcı, Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ümit Özgür Demirci, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Hazar ve Dr. Mithat Usta katıldı.

Dr. Öğr. Üyesi Ümit Özgür Demirci’nin moderatörlüğündeki programın ilk konuşmacısı olan Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Hazar, paneli düzenleyen ve emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başladı. Salgın süreci ile birlikte uzaktan öğretim sürecinin başladığını belirten Hazar, bu süreçte Türk dilinin kullanımıyla ilgili durum tespiti yapıldığını, uzaktan eğitimde uluslararası ortak sözcüklerin Türkçe karşılıklarının kullanımının tavsiye edildiğini ifade etti. Üniversitelerin çevrim içi sistemleri devreye sokabildiklerini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Hazar, yaşanan sorunlar ve süreci fırsata dönüştürme noktasında bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Programın bir diğer konuşmacısı Doç. Dr. Yusuf Avcı, “Türkçe’de Dil Bilgisi Öğretimi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunu; Dil Bilinci, Dil Kültür İlişkisi, Dil Düşünce İlişkisi, Dil Kuramı ve Özgün Yöntem başlıkları altında katılımcılara aktaran Doç. Dr. Yusuf Avcı, Türk dili öğretiminde ana bir kuram bulunmadığına dikkat çekerek yöntem sıkıntısı yaşandığını da sözlerine ekledi.

Programın son konuşmacısı Dr. Mithat Usta ise uzaktan eğitim sürecinin tarihçesinden bahsetti. Uzaktan eğitimin ilk olarak 1800’lü yılların başında posta yöntemiyle İngiltere’de başladığını belirten Dr. Mithat Usta, bu alanda ilk diploma veren üniversitenin de Londra Üniversitesi olduğunu ifade etti. Türkiye’de uzaktan eğitimin radyo ile başladığını dile getiren Usta, 1976 yılında televizyon yayınlarının başladığını, 1981 yılında ise üniversitelere açık öğretim hakkının tanındığı bilgisini paylaştı. 1996 yılında Bilkent ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin internet üzerinden eğitim verdiğini söyleyen Dr. Mithat Usta, uzaktan eğitimin avantajları ve dezavantajlarından söz ederek konuşmasını noktaladı.

coreldraw

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir