Borcuna en sadık il Çankırı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye genelinde takipteki alacakların toplam nakdi krediye oranı yüzde 1,53 olurken, Çankırı, yüzde 0,59’la borcuna en sadık illerin ilk sırasında yer aldı. Konya, yüzde 3,9’luk oran ile takipteki alacak oranının en yüksek olduğu şehirlerin ilk sırasında geldi. Konya’yı Diyarbakır, Mardin, Hakkari ve Adana takip etti.

Takipteki alacakların toplam nakdi krediler içerisindeki payını gösteren takibe dönüşüm oranı (takipteki alacaklar / toplam nakdi kredi oranı) bankacılık sektörü genelinde yüzde 1,53 düzeyinde. Yüksek değil. Ancak toplam 22 ilde genel ortalamanın üzerinde ve Konya’da iki katından fazla.

Takipteki alacak oranının en yüksek olduğu ilk 5 il Konya (yüzde3,9), Diyarbakır (yüzde3), Mardin (yüzde2,4), Hakkari (yüzde2,2) ve Adana (yüzde2,2). Bu açıdan en iyi durumda olan il ise Çankırı. Bu ilde takibe düşme oranı yüzde 0,59 düzeyinde.
Diğer en iyi durumdaki beş il sırasıyla şunlar: Denizli, Nevşehir, Siirt, Kastamonu ve Aksaray. İzmir, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Muğla, Çorum, Trabzon gibi önemli ticaret merkezi sayılan illerde de yüzde 1’in altında.

DEPREM İLLERİNDE BATIK SEVİYESİ ÇOK YÜKSEK

İllerin durumuna sektörel bazda bakıldığında, bazı illerde bazı sektörlerde çok yüksek oranlara rastlanıyor. Ekonomi Gazetesi’nin haberine göre, deprem illerinden üçünde batık seviyesi çok yüksek. Muhtemelen deprem etkisiyle bazı firmaların işlerinin bozulmasından kaynaklanıyor. Hatay’da inşaat sektöründe takipteki alacak oranı yüzde 31,86 ile çok yüksek seviyede. Yine bu ilde turizm sektöründe de takibe düşen alacak oranı 16,30 seviyesinde. Kilis’te finansal sektörde takipteki alacak oranı yüzde 75,38’le çok yüksek. Bu ilde tekstil sektöründe de takipteki alacak oranı yüzde 22,34. Osmaniye’de enerji sektöründe yüzde 25,59, turizm sektöründe 18,33 düzeyinde.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir