Berberler Odası Başkanı zammın sebeplerini açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fiyatların zamlanması konusunda açıklama yapan Düzce Berberler ve Kuaförler Esnaf Odası Başkanı Muzaffer Demirel, art arda gelen zamlardan dolayı kendilerinin de fiyat tarifesinde değişikliğe gitmek zorunda kaldıklarını belirterek “Şunu belirtmek istiyorum. Fiyat tarifelerimizi yılda 1 sefer yapıyoruz. Bu sadece ekonominin fiyat artışlarını baz alarak çıkarıyoruz. Ülkemizde 2022 yılı itibarıyla fiyat artışları, ekonominin yükselmesini yaşıyoruz. Üyelerimizin talepleri doğrultusunda Bağ-Kur, malzeme fiyatlarına gelen zam doğrultusunda fiyat tarifesini yeniliyoruz. Bir berberin 2022 yılının 2 ayında 934 lira olan bir elektrik faturası 2023 yılının Ocak ayında 4 bin 489 liraya yükseldi. Arada bir yıl yok. Artışı görüyorsunuz. Bağ-Kur şuanda 3 bin lira. Dükkan kira fiyatları zamlandı. Benimde bir berber dükkanım var. Bende kiracıyım. Kiralar 2 bin liradan 4 bin liraya, 4 bin liradan 8 bin liraya çıktı. Bu artışların nedeninden dolayı üyelerimizden ve meslektaşlarımızdan bize aşırı derece tarifenin yenilenmesi gerektiği talebini alarak tarife yeniledik. Çevre illerde bulunan oda başkanlarından fiyatlar alarak, üst kuruluşum olan birliğimize fiyat tariflerini sunarak karar alıyoruz. Fiyatları aşağı çektik, yukarı çektik ve birliğin fiyat takdir komisyonundan geçti. Daha sonra valiliğimize gider ve valilik uygun görünce bize yazı gelir. Biz bu artışı bu şekilde kanun çerçevesi içinde, ekonomik şartları baz alarak yaparız” dedi.

BAĞ-KUR PRİMLERİ DÜŞÜRÜLSÜN, DÜKKAN FİYATLARI GERİ ÇEKİLSİN BİZDE İNDİRİM YAPCAĞIZ

Bağ-Kur primleri ile dükkan kiraları ile malzeme fiyatlarına yapılan zamların kendilerini zorladığını söyleyen Demirel “Yılda iki sefer asgari ücrete zam geldi. Bir ufacık traş sabunu var. Malzemecide geçen yıl bu dönemde tıraş sabunu 4 lirayken bugün 25 lira. Kadın ve erkeklerin kullandığı saç spreyleri geçen yıl 18 lirayken bu yıl 75 lira oldu. Biz arttırmak istemiyoruz. Zam yapma taraftarı değiliz. Devletimiz Bağ-Kur prim fiyatları, dükkan kiraları düşsün. Ben Berberler ve Kuaförler Odası olarak yarın fiyat tariflerini düşürmeyi taahhüt ediyorum” ifadelerini kullandı.

HAKARET DERECESİNDE YORUMLAR VAR

Zamlar sonrası hakaret derecesinde yorum yapanlar hakkında adli işlem başlatacaklarını söyleyen Muzaffer Demirel “Sosyal medyada bizim fiyat tarifemizle ilgili yorumlar okudum. Tabiki biz eleştirilere açığız. Kamuoyunun eleştirilerine açığız. Biz burada üyelerimizin hakkını savunmak için buradayız. Ama hakaret düzeyine gelen yorumlar hakkında adli yollara başvuracağız. Fiyat eleştirileri tabi ki olacaktır. Ama hakaret başka bir durumdur” şeklinde konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir