Amaca Giden Her Yol Meşru Değildir!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nin düzenlediği Popüler Bilim Seminerlerinin(PBS) 32. sayısında “Kitabın Kaderi: Machiavelli’nin Prens’i” adlı seminerde kitap ve oluşturulan karakterlerin etkisi anlatıldı.

Moderatörlüğünü Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Aysun Aydın’ın yaptığı seminerde, Uşak Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Utku Özmakas, bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Machiavelli’nin Prens’i kitabının 5 yüz yıl önce yazılmasına rağmen okurlarının ilgisini çekmeyi sürdürdüğünü söyleyerek sunumuna başlayan Doç. Dr. Utku Özmakas, Prens kitabını anlamak için Machiavelli’nin kişilik özelliklerinin de iyi bilinmesi gerektiğini vurguladı. Bir kitabın kaderini yazarının değil, okurlarının belirlediğini ifade eden Özmakas, Prens kitabını da iyi okurlar tarafından bilerek ve isteyerek yanlış okumalarla kaderinin belirlendiğini dile getirdi.

İyi bir felsefe kitabının okurlara her şeyi tam olarak anlatmadığını, onları yarı yolda bırakarak sonuca kendilerinin ulaşmalarını istediğini ifade eden Doç. Dr. Utku Özmakas, Prens kitabında da okurların yorumları sonucunda, herkesin kendi nefretine ve suç objesine dayanak oluşturduğunu söyledi. Bu gün herkes tarafından kullanılan “Amaca giden her yol meşrudur.” ya da “Amaç, aracı meşru kılar.” sözünü Machiavelli’nin söylemediğini, bu sözü okurların kitabın bir bölümünde geçen diyalogdan türettiklerini dile getirdi.

Machiavelli’nin şakacı bir mizaha sahip olduğunu, prens kitabını okurken de bu özelliğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayan Özmakas, Machıavellı’nin iktidar düşkünü bir kişiliğe sahip olmadığını aksine bu anlayışla, Prens kitabında ironi yoluyla dalga geçtiğini söyledi.

Düzce Üniversitesi’nden ve ülkemizin çeşitli bölgelerindeki üniversitelerinden öğretim elemanlarının güncel konulara dair bilgi ve deneyimlerini paylaştığı Popüler Bilim Seminerlerinin 33.sünde Amasya Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yadigar Şekerci Fırat “Matematiksel Modelleme: Oksijen- Plankton Sistemi” konusu hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaşacak. 3 Mayıs 2021 tarihi, saat 13.00’te gerçekleştirilecek olan semineri https://3b.duzce.edu.tr/b/ays-rhe-qgm internet adresinden takip edebilirsiniz.

nevşehir escort

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir