AHİ’LİK BİLGİNİN AHLAKLA BULUŞMASIDIR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz, bu yıl 34’üncüsü kutlanan Ahi’lik Haftası için bir mesaj yayınladı. Caymaz mesajında Ahi’liği, bilginin hikmet ve ahlakla buluşması olarak nitelendirdi.
DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz’ın Ahi’likle ilgili mesajı şu şekilde: “ Medeniyet tarihine kültürümüzün armağan ettiği birçok değer vardır. Bu değerlerden biri de Anadolu’ da kök salarak, varlığını yüzyıllar boyunca devam ettiren, Müslüman-Türk toplumunun toplumsal, ekonomik, dini, ahlaki ve kültürel hayatını tanzim eden Ahilik kurumudur.
Ahilik; bilginin hikmetle ahlakla buluşmasıdır. Ahilikte hamt, şükür, kanaat ve hepsinin üzerinde kardeşlik duygularını pekiştirmek vardır. Ahilik sadece iktisadi hayatı yönlendiren bir kurum olmanın ötesinde, temelinde vatan, millet sevgisi bulunan, Türk Milleti’ne has sosyo-ekonomik bir sistemdir. Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün meziyetlerin birleştiği bir sosyal yapıdır. Ahilik, aynı toplumda bulunan insanları birbirine yaklaştıran, kaynaştıran ve dayanışmayı sağlayan milli bir kültürdür.
Ahilik Haftası vesilesiyle, medeniyet tarihine Türk kültürünün armağan ettiği bu güçlü mirasın gelecekte de korunmasını temenni ediyor, asırlardır barışın merkezi ve Dünyada ilk ticaretin yapıldığı yerlerden birisi olan ilimizde ekonominin bel kemiği olan esnaf ve sanatkârlarımızın “Ahilik Haftasını” kutluyor, çalışma hayatlarında başarılar diliyorum.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir