“TOBB Başkanımız Hisarcıklıoğlu’nun Yanındayız”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, ulusal bir haber sitesinde çıkan Al Gülüm Ver Gülüm başlıklı, TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu ve yönetimine iftira içeren haberlerden dolayı bir basın açıklaması yaparak ilgili haberi yayınlayan ODA TV internet sitesini kınadı.

Şahin açıklamasında; “Kuruluşu yasalar ve ilgili düzenlemelerle olan, Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu konumundaki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğini, tüm iş insanlarının desteğini arkasına almış olan, Dünya çapında iş çevrelerinde söz sahibi olan Sayın M. Rıfat Hisarcıklıoğlu’nu hedef alan mesnetsiz ve çirkin haberi esefle kınıyor, dün olduğu gibi bugün ve yarın da TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanında olacağımızı beyan ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

TOBB Tarafından yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi;  Odatv internet sitesinde ‘’Al Gülüm Ver Gülüm’’ başlıklı haberde iftira ve yanlış bilgiler yer almaktadır. TOBB’un, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun ortak olduğu şirketten hizmet alması asla söz konusu değildir. TOBB’un hizmet aldığı Tür-Sum şirketinde TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun hiçbir ortaklığı söz konusu değildir.

TOBB Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin şirketleri TOBB’un düzenlediği ihalelere giremezler ve TOBB’a kendi ürün ve hizmetlerini satamazlar.

TOBB ve iştiraklerinin düzenlediği ihalelerde, ihaleyi kazanan firmadan yazılı bir taahhütname de alınır.  Bu taahhütname ile ihaleyi alan şirket, TOBB Başkanı’nın şirketlerinden mal almayacağını taahhüt eder.

Haberde yer alan iftira, iddia, itham ve yorumların aksine TOBB’un etik kuralları da hiçbir şekilde çiğnenmemiştir. TOBB, büyük hassasiyet gösterdiği bu kuralları en başından itibaren kararlılıkla uygulamıştır ve uygulamayı da sürdürecektir.

Haberde ismi geçen Tür-Sum şirketi, TOBB’un il ve ilçelerdeki okul yapımı gibi bazı faaliyetlerde teknik müşavirlik hizmeti vermiştir. Bu hizmet, söz konusu faaliyetlerin inşaat ve alım işlerinden bağımsız olarak denetimine yöneliktir.

Kamu ve özel sektörde herkes gayet iyi bilir ki, asıl büyük önem taşıyan inşaat ihalesinin düzgün ve şartnameye uygun yürütülmesidir. Bu noktada kilit bir rolü olan teknik müşavir seçiminde, geçmiş performansının ve yetkinliğinin bilinmesi çok büyük önem taşımaktadır.

Kamu ve özel sektöre hizmet veren ve 44 yıldır faaliyet gösteren Tür-Sum, yurtiçi ve yurtdışı iş deneyimleri, yetkin kadrosu nedeniyle tercih edilmiştir.

Ahmet Akpınar’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Tür-Sum şirketi ile TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun herhangi bir ortaklığı veya bağı bulunmamaktadır.

Haberde söz edilen Armada ve Söğüt özü çok ortaklı şirketlerdir. Söğüt özü mal sahibidir. Armada ise sadece işletici firmadır. 58 ortağı vardır. Rıfat Hisarcıklıoğlu yüzde 9.74 oranı ile azınlık hissedarlardan birisidir.  Yüzde 3.2 oranı ile küçük hissedarlardan biri de Ahmet Akpınar’dır.

Bu çerçevede söz konusu teknik müşavirlik şirketinin sahibinin, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun azınlık hissedarı olduğu bir şirkette çok küçük hissedarlardan biri olması gündeme getirilerek tüm bu gerçeklerin göz ardı edilmeye çalışılması son derece yanlış ve yanıltıcıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir