10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Farkındalık Konferansı Düzenlendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nün düzenlediği “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” konferansında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Fen Edebiyat Fakültesi Kutadgu Bilig Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edildiği gün olması nedeniyle “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” olarak kutlanmaya başladığını ifade etti.

Evrensel insan haklarının korunmasının önündeki engeli; ülkelerin silahlanma yarışına girmesini ve gelir adaletinin sağlanamamasını gösteren Prof. Dr. Taşkesen, kişisel hakların korunması için de hukukun üstünlüğüne ve hukuku temsil eden kişilerin önemine değindi. Din, dil, ırk farkı gözetilmeden herkesin eşit bir hukuk sisteminden faydalanması gerektiğini vurgulayan Abdullah Taşkesen, bilinçli birey yetiştirmede ailelerin çocuklarına sağlayacağı eğitimin altını çizdi.

Kişi hürriyetinde; özel hayatın gizliliği, inanç özgürlüğü, mülkiyet hakkı gibi kavramların herkesçe bilinmesi ve eşit bir şekilde kullanılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, sosyal ekonomik haklar ve ailenin korunması gibi kavramların da insan haklarının korunmasında önemli olduğunu dile getirdi.

Dünya gelirlerinin 4 – 5 aile de toplanmasını ve bu aileler içerisinde bir ailenin gelirinin 4 milyar insanın gelirine denk gelmesini, insan haklarını korumada olumsuz bir durum olarak niteleyen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, gelir adaletsizliğinin de düzeltilmesi gerektiğini vurguladı.

Magna Carta, Kanun-ı Esasi, Islahat ve Tanzimat Fermanları hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Taşkesen, bu anlaşmalarda kralların haklarından feragat ederek, kişisel insan haklarına katkı sağladıklarını söyledi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir