YERLİ VE MİLLİ TOGG DÜZCE YOLLARINDA

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce TSO’nun Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobili TOGG’u envanterine katması ile Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün katılımıyla Düzce Belediyesi önünde tören düzenlendi. Belediye önünde sergilenen araç hakkında açıklama yapan TSO Başkanı Erdoğan Bıyık “TOGG’un yollarda olmasında çok büyük emeği olan Bakanımız Faruk Özlü’ye teşekkür ediyoruz. O yüzden bu aracın onun camının önünde olmasını istedik, şehrimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Düzce TSO, Türkiye’nin ilk yerli ve milli aracı TOGG’u envanterine kattı. Anadolu Kırmızısı rengindeki aracı Düzce Belediyesi önünde Düzcelilerin beğenisine sunan TSO Başkanı Erdoğan Bıyık ve oda üyelerini Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü de yalnız bırakmadı.

“BU ARACI ALMAKLA YERLİ SANAYİYE DESTEĞİNİ GÖSTERDİ”

Düzce TSO’nun TOGG aracını alması ile ne kadar önemli bir adım attığının altını çizen Başkan Özlü, yerli otomobilin proje aşamasında birlikte çalıştığı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile geçen süreci aktararak şunları söyledi: “Erdoğan Bey’in, yerli ve milli ilk ürünlerimizden TOGG aracını TSO olarak satın almakla çok önemli bir görev yaptığını düşünüyorum. Çünkü bu araç Türkiye’nin yüz akıdır. Ülkemizin ilk yerli otomobilidir. Bu aracı TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu gerçekten bana teşekkür etti ama aslında onun çok büyük emeği var. İnanın o olmasa bu araç olmazdı. Onunla beraber yürüttüğümüz çalışmalarda ben bakanlık görevini yürütüyordum. Rifat Bey, Türkiye’nin önde gelen sanayicilerini organize etti kendisiyle beraber görüştük. O beş babayiğitin ortaya çıkarılmasında koordinasyon görevini Rifat bey yürüttü. O mütevazi kişiliği ile bize teşekkür ediyor ama gerçekten kendisinin büyük katkısı var. Ben Rifat Bey’in Düzce’deki temsilcisi değerli kardeşim Erdoğan Bıyık’a çok teşekkür etmek istiyorum. Bu aracı almakla Türk sanayisinin, yerli sanayinin, yerli tasarımın yanında olduğunu gösterdi. Bakın bu aracın bütün IP hakları yani fikri ve sınai mülkiyet hakları Türkiye’ye aittir. Bu araç Türkiye’nin kendi aracıdır. Ben kendilerine çok teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.”

“DÜZCE SANAYİ POTANSİYELİNİ BİRLİKTE ORTAYA ÇIKARACAĞIZ”

Düzce’nin ticari kapasitesinin artırılması konusunda TSO ile ortak çalışmalar yapacaklarını belirten Başkan Özlü konuşmasına şöyle devam etti: “Erdoğan Bey ile Düzce sanayisi ve ticaretinin gelişmesi için birlikte çalışacağız. Bunlardan bir tanesi de ‘Mobilya Kent Düzce Projesi’dir. Zaman zaman görüşüyoruz. Bu projemize bugünlerde hız kazandıracağız. Düzce’nin coğrafi konumu sebebiyle ticaretin merkezi olma potansiyelini ortaya çıkarmak konusunda Erdoğan Bey’e de görevler düşüyor. Kendisiyle beraber çalışacağız.”

“CUMHURİYET TARİHİNİN İLKLERİNE İMZA ATTIK”

Cumhuriyet tarihinde ilkleri başardıklarını ve TOGG’un proje aşamasında bazı değişiklikleri kendisinin yaptığını söyleyen Başkan Özlü otomobil üretiminin özel sektör işi olduğunu kaydederek şunları söyledi: “Cumhuriyet tarihi boyunca yapamadıklarımızı yapıyoruz. Ben 25 yıl savunma sanayinde çalıştım. Türkiye’nin ilklerini gerçekleştirdik. Türkiye’nin kendi tasarımı olan ilk tankı Altay, ilk insansız hava aracı Anka ve Bayraktar, ilk savaş gemisi Milgem’i de o tarihlerde başlattık, çalıştık. Bugün bütün ürünler ortaya çıktı, envanterde kullanılıyor. En son da TOGG’dur. Ben TOGG’un proje modelini değiştirdim. Devlet ve TÜBİTAK tarafından yapılması öngörülen bir proje modelini değiştirdim. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımıza arz ettim. Bu işin özel sektörün işi olduğunu, dünyanın hiçbir yerinde devletin bu işi yapmadığını şirketlerin yaptığını arz ettim. Cumhurbaşkanımız da birkaç gün sonraki toplantıda bir çağrıda bulundu ve dedi ki; ‘babayiğitler çıksın’. Bu babayiğitlerin başında Rifat Bey geliyor. Ben kendisine ve onun Düzce’deki temsilcisine TSO Başkanı Sayın Erdoğan Bıyık Bey’e çok teşekkür ediyorum.”

BIYIK: “ÖZLÜ BU ARACIN MİMARIDIR, O YÜZDEN BURAYA GETİRDİK”

TOGG’u satın alma süreci ve yerli yatırımlarda olan emeği konusundaki desteklerinden dolayı Başkan Özlü’ye teşekküre eden TSO Başkanı Erdoğan Bıyık ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “TOGG açılışında ben de oradaydım. Şunu ifade etmek isterim, bir Düzceli olarak büyük gurur, onur duydum. Orada TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun bu arabanın yapımında emeği olan, o günlerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan sayın bakanımıza üretim ve planlama aşamasında büyük destek gördüğünü söyleyerek ve 85 Milyon önünde bakanımıza teşekkür etmesi, Düzce’yi ve bizleri çok büyük onore etti. Huzurlarınızda ben bir kez daha Türkiye’nin bu milli aracına verdiği büyük destek ve büyük hizmet için kendisine teşekkür ediyorum. Biz de TOGG’umuzu aldığımız zaman bu işin mimarı, emeği olan, bu işin içinde olan sayın bakanımıza getirdik. Nasıl derler? Bir bebek doğdu, şu an yürüyor. Sayın bakanımızın camının altında olsun istedik. İnşallah sayın bakanımız ilerleyen günlerde de Türkiye’nin milli projelerinde olacaktır. Ülkemize hizmet etmeye devam edecektir. Allah sizden razı olsun. Bu eser sizlerin sayesinde yollarda. Allah yolunuzu açık etsin.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir