Vali Atay açıkladı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Valisi Cevdet Atay, 23 Kasım sabahı yaşanan ve merkez üssü Gölyaka olan 5.9 büyüklüğündeki depremin 9. gününde, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Vali Atay, depremin ilk anından itibaren, vatandaşların barınma ve gıda gibi her türlü ihtiyacı için devletin seferber olduğunu belirtti.

Düzce Valisi Cevdet Atay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Merkez üssü Gölyaka (Düzce) olan 5.9 büyüklüğündeki depremin 9. gününde; Depremde yaralanan 39 yaralımızın 38’si taburcu olmuştur. 1 yaralımızın tedavisi devam etmektedir.

1 Aralık tarihi itibari ile sahada aktif olarak toplam 2.984 personel ve 780 araç görev yapmaktadır.

Çadır alanlarımızda şu an itibariyle 7.438 kişi barınmaktadır.

290 Adet konteyner bölgeye ulaşmış olup, 169’u adet konteynerin kurulum işlemleri tamamlanmıştır. Ayrıca Çilimli ilçesinde 42 adet (39 Yaşam Konteyneri, 3 Ofis ve Sosyal Donatı Konteyneri) konteyner kapasiteli, Gölyaka ilçesinde 30 konteyner (26 Yaşam Konteyneri, 4 Ofis ve Sosyal Donatı Konteyneri) kapasiteli geçici konaklama merkezi kurulum işlemleri başlatılmıştır.

Merkez ve İlçelerde Spor salonu, yurt ve pansiyonlarda kalan toplam kişi sayısı 388’dir.

7 ikram aracı, 6 mobil mutfakla aracı desteği ile 28 yemek dağıtım noktasında vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz.

01 Aralık 2022 tarihi itibariyle tespit edilen 727 Acil, Ağır, Yıkık Binadan, 82’si yıkılmıştır. Çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir.

Ağır Hasarlı Camiler için 11 adet çadır talep edilmiş olup kurulum işlemleri tamamlanmıştır.

Şu ana kadar çatı hasarlarıyla ilgili gelen ihbarlarımıza hızlı bir şekilde müdahale edilmiştir. Merkez ilçemizde 187, Cumayeri 17, Gölyaka 23, Çilimli 25, Gümüşova 49 ihbar aldık. Yeni gelen başvurularla birlikte Merkez ilçede 8 çatının tamirine başlanmış olup diğer bütün ilçelerimizde çatıların tamiri tamamlanmıştır.

Eşyaları zarar gören ve Konutları ağır hasarlı olarak tespit edilen vatandaşlarımıza bilgilendirme mesajları gönderildi.

Afet Psikososyal Grubu tarafından bölgede 17.776 kişiye Psikososyal destek hizmeti sunulmuştur. Düzce ilimizde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü 270 personel ile sahada Psikososyal destek için çalışmalarını sürdürmektedir.

Ardahan İl AFAD Müdürlüğünden 81 adet Hayvan çadırı bölgeye sevk edilmiştir.

AFAD koordinesinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile iş birliği içinde 4 hayvan çadırının kurulumu yapılmıştır.  Bunlar Gölyaka (1), Merkez’e bağlı Ağa Mahallesi 3 hayvan çadırı kuruldu.

Depremin yaşandığı ilk andan itibaren; Devletimiz, vatandaşlarımızın barınma, gıda, acil sağlık, psikososyal destek vb. tüm ihtiyaçları için seferber olmuş, depremin yaralarının sarılması için kamu kurumları ve STK’larımız tüm imkânları ile vatandaşlarımızın yanında olmuşlardır. Bizlerde ilk andan itibaren sahadayız. Kıymetli vatandaşımızı hiç yalnız bırakmadık. Hep birlikte bu sürecin üstesinden geleceğimize inanıyorum.”

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir