TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Düzce Üniversitesi GETAT Merkezi’ni Ziyaret Etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni ziyaret ederek Merkezin faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Ziyarete; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İlhan Genç, Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Genel Sekreter Hasan Sadi Ateş, Düzce Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜGETAM) Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Doç. Dr. Uğur Hasırcı ile öğretim üyeleri katıldı.

Türkiye’nin En Büyük Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a, Düzce Üniversitesi bünyesindeki Türkiye’nin en büyük Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi hakkında bilgilendirmede bulundu.

GETAT Alanında 10 Farklı Klinik Tedavi Hizmeti

Merkezin, ülkemizin alanında en kapsamlı eğitim, klinik araştırma ve uygulama merkezi olduğunu belirten Rektör Çakar Merkezde;  apiterapi, mezoterapi, ozonterapi, fitoterapi, hirudoterapi, larva tedavisi, kupa tedavisi, akupunktur, müzikterapi ve hipnoterapi olmak üzere geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) alanında 10 farklı klinik tedavi hizmeti verildiğini ifade etti.

Dünyada Benzeri Olmayan Ürün Üretimi

Düzce Üniversitesi’nin ihtisaslaşma sürecinde 300’e yakın ürün ürettiğini dile getiren Prof. Dr. Çakar, bölge çiftçisinin ürettiği tıbbi ve aromatik bitkilerin, Düzce Üniversitesi’nde AR-Ge ve Ür-Ge’sinin yapılarak nihai ürüne dönüştürüldüğüne dikkat çekti. Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, bu ürünlere ait 4 markanın, bölge müteşebbislerinin kurduğu şirkete lisanslanarak ülkemizde bir ilki gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi. Daha sonra Univera markası ile tekrar üretime devam ettiklerini ve kozmetik alanına da girdiklerini söyleyen Rektör Çakar, dünyada benzeri olmayan ürünler ürettiklerine işaret etti.

GETAT Uygulamalarının Hurafecilikten Ayrılarak Bilimsel Çerçevelerde Yürütülmesine Önemli Katkı

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve beraberindeki heyetle birlikte Merkezin hizmet alanlarını ziyaret etti. Ziyaretin sonunda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, Merkezin faaliyet alanları hakkında kısa bir sunum gerçekleştirdi. Merkezin; tedavi, eğitim, araştırma, ürün geliştirme ve yayın hizmeti olmak üzere beş alanda faaliyet gösterdiğini belirten Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, 10 farklı GETAT alanında başarı oranı oldukça yüksek tedavi hizmeti sunduklarının altını çizdi. Hekimlere ve halka verilen eğitimlerden de bahseden Prof. Dr. Kaya, preklinik ve klinik araştırmalardan da söz ederek GETAT uygulamalarının hurafecilikten tamamen ayrılarak bilimsel çerçevelerde yürütülmesine katkı sağladıklarını dillendirdi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise Düzce Üniversitesi’nde bulunduğu için duyduğu memnuniyeti ifade ederek Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin başarılı çalışmalarından dolayı tebriklerini iletti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir