“Sanatçı Kendisine Öğretilenin Dışına Çıkmalı”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Heykel Bölümü’nün düzenlediği “Heykel Bölümü Konuşmaları” adlı seminerde Prof. Dr. Fatih Özdemir bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi (STMF) Galeri Alanı’nda gerçekleştirilen seminere; STMF Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Güler, Heykel Bölüm Başkanı Doç. Dr. Evren Selçuk, öğretim elemanları ve öğrenciler katılım sağladı.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Özdemir, “Yaratıcı Düşünme ve İmgelem” başlıklı konuşmasında; düşünme, görme, anlama gibi kavramlar üzerinde durdu.

Kurulan sistemin dikey öğrenme üzerine olduğu için herkesin aynı mantıklı düşüncelerle bakış açısını belirlediğini ifade eden Prof. Dr. Özdemir, sanatçıların ise kendine öğretilenin aksine farklı bakış açılarını bulması gerektiğini vurguladı. Sanatçıların dikey düşünmeden vazgeçip, yatay düşünme üzerine yoğunlaşması gerektiğini söyleyen Özdemir, sanatçıların alışkanlıkların ve sınırların dışına çıkarak, kendi yorumlarını geliştirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Değişimin, izlemenin önemine de değinen Prof. Dr. Fatih Özdemir, değişimin farkında olmanın, yenilenmenin olması gerektiğini savundu. Katılımcıların sorularına da yanıt veren Özdemir, tüm katılımcılara ve kendisini davet edenlere teşekkür etti.

Seminer, yaptığı başarılı çalışmalar ve sunumu için STMF Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Güler’in Prof. Dr. Fatih Özdemir’e teşekkür belgesi takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir