Rektörü TV 100’de “Üniversite Yolunda” Programına Konuk Oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, TV 100’de canlı olarak yayınlanan “Bengü Kantekin ile Üniversite Yolunda” programına konuk oldu.

Düzce Üniversitesi’nin Fakülteleri, Bölümleri, akademik kadrosu, katma değerli ihtisaslaşma ve uluslararasılaşma çalışmaları gibi birçok konuda önemli açıklamalarda bulunan Rektör Çakar; Düzce Üniversitesi’ni tercih etmek isteyen öğrenciler için de eğitim hayatlarındaki kritik kararlar öncesinde yol gösterici bilgiler paylaştı.

2006 yılında kurulan Düzce Üniversitesi’nin; 3 Fakülte ve 3 bin öğrenciden, 12 Fakülte, 10 Meslek Yüksekokulu, 4 Enstitü ve 30 bin öğrenciye uzanan bir başarı öyküne sahip olduğunu dile getiren Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Hastanesi, Teknoparkı, Üretim Merkezi, girişimcilik programları ve kampüs imkanlarıyla yeni öğrencileri beklediklerini sözlerine ekledi.

2016 yılında YÖK ve dönemin Kalkınma Bakanlığı’nın başlattığı “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı”nda Düzce Üniversitesi’nin ilk 5 üniversite arasında yer alma başarısı gösterdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Çakar, ihtisaslaşma konusunu temel misyonları olarak gördüklerinin altını çizdi. Çevre alanında “Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı”, sağlık alanında ise “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp” (GTT) konusunda katma değerli çalışmalar yürüttüklerini belirten Çakar, Türkiye’nin en büyük GTT Merkezi’ne sahip olduklarını ve Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiği ruhsatlı tüm GTT uygulamalarını uzman hekimler eşliğinde gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Bölge çiftçilerinin yetiştirdiği tıbbi bitki, mantar ve arıcılık ürünlerinden Düzce Üniversitesi’nin; tıbbi bitki ve aromatik, kozmetik ve sağlık destek ürünleri gibi birçok alanda kendi adıyla ve kendi markasıyla ürünler ürettiğini ifade eden Rektör Çakar, kendi markasını lisanslayan tek Üniversite olduklarının da altını çizdi.

Salgın sürecinde değişimi yönetebilmenin çok önemli olduğuna işaret eden Düzce Üniversitesi Rektörü, Uzaktan Eğitim Merkezi’ni güzel bir noktaya getirdiklerini ve bu süreçte eğitimlerin sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğini söyledi.

Lisans programlarının yanı sıra 70’e yakın lisans üstü programa da sahip olduklarını dillendiren Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü, İngilizce Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ve Aşçılık gibi birçok yeni programın da öğrencilerini beklediğini dile getirdi.

2010 yılında kurulan Düzce Teknopark’ın da bilişimden teknolojiye, kimyadan GTT’ye kadar farklı sektörde birçok firmayı akademisyenlerle bir araya getirdiğini ifade eden Prof. Dr. Çakar, Teknopark vasıtası ile gençlere ve çocuklara da girişimcilik, yeni iş fikirleri, Ar-Ge gibi konularda önemli katkılar sunduklarını sözlerine ekledi.

Kampüs imkanlarına da değinen Çakar; yarı olimpik yüzme havuzu, tenis kortları, halı sahası, 3.000 kişilik stadyumu, yapımı devam eden ve bir üniversitede yer alan en büyük ve tek olarak Botanik Bahçesi ile öğrencilerin kampüsün tüm güzelliklerinden faydalanacağı değerlendirmesinde bulundu.

Son olarak üniversite tercihlerinde bulunacak adaylara tavsiyelerde de bulunan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, üniversite eğitiminin yanında öğrencilerin rekabet avantajı oluşturabilmesi için farklı alanlarda kendilerini geliştirmelerini, yabancı dil, teknoloji bilgilerini artırmalarını ve sertifika programlarına katılmalarını da önemle tavsiye etti.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir