Öğrenciler E-Ticaret Konusunda Bilgilendirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi İş Dünyasında Kadın Topluluğu tarafından düzenlenen “E-Ticaretin Yolculuğu” başlıklı programda E-Ticaret 101 Akademi kurucularından Şahin Uzunşimşek, öğrencilerle bir araya geldi.

Google Meet üzerinden gerçekleştirilen etkinlikte Şahin Uzunşimşek, öncelikle eğitim, en az iki yabancı dil bilme ve stajın önemi üzerinde durdu. E-ticarette kişilerin satın alma deneyimlerinin ve araçlarının bilinmesi gerektiğinden bahseden Uzunşimşek, bu alanda kullanıcı yorumlarının, alınacak ürünün dışarıda daha zor bulunmasının ve indirim takibinin kolaylığının büyük rol oynadığına işaret etti.

Pandemi ile birlikte kişilerin evde daha çok vakit geçirmesinin, elektronik cihazlardaki zaman geçirme süresini ve çevrimiçi alışverişi artırdığını söyleyen davetli konuşmacı, insanların alışkanlıklarının ve satın aldığı ürün kategorilerinin büyük oranda değiştiğini grafiklerle gösterdi. Artık insanların dışarıdan alacağı ürüne bile önce internetten baktığını belirten Şahin Uzunşimşek, kişilerin bu çevrimiçi mağazalara büyük oranda reklam yoluyla geldiğini sözlerini ekledi.

Girişimcilerin yanı sıra dijital pazarlama, grafik tasarım, marka pazarlama, bilgi işlem ve teknik birim çalışanlarının da çevrimiçi alışveriş sitelerinde iş bulma imkanlarının olduğunu ifade eden konuşmacı, dijital pazarlama çalışanlarının günlük iş takiplerinden örnekler verdi.

Çevrimiçi alışverişte kullanılan cihazlar arası tanıma, ürün öneri ve arama barı algoritmaları, artırılmış gerçeklik ile ürün deneme teknolojileri sayesinde 2021 yılında; hızlı alışveriş, kapıya teslimat, temassız teslimat ve kapıda ödemenin yeni alışveriş şekilleri olduğunu söyleyen Şahin Uzunşimşek, 2022 yılında alışveriş platformları ile sosyal medya platformlarının daha fazla birleşeceğini, “super apps” denilen alışveriş uygulamalarının çoğalacağını ve çevrimiçi alışverişin daha da artacağını dile getirdi.

Bu sektöre yatırım yapmak için geç kalınmadığını ifade eden Uzunşimşek, dünyada internetten alışveriş oranının sadece %15 olduğunu söyleyerek bu oranın daha da artmadan girişimcilerin E-ticaret sektörüne adım atabileceğini belirtti. Program soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir