KAZDIKÇA TARİH FIŞKIRIYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce’deki Prusias ad Hypium Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında Geç Osmanlı – Erken Cumhuriyet yapı temellerinin yanında asimetrik pithos (pişmiş toprak küp) tespit edildi.

Düzce Belediyesi tarafından, Batı Karadeniz’in Efes’i olarak adlandırılan Prusias Ad Hypium Antik Kentinde devam eden kazı çalışmalarında her gün yeni bir eser gün yüzüne çıkıyor.  Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün titizlikle takip ettiği Konuralp Antik Kenti ve antik tiyatro alanındaki kazı çalışmasında tarihi dokunun meydana çıkartılmasına yönelik yoğun mesai sarf ediliyor.

6 arkeolog ve 54 kazı personeli olmak üzere toplam 60 personelle birlikte çalışmaların devam ettiği Antik tiyatroda 2013 yılından bu yana yapılan kazıların 10 katı Başkan Özlü döneminde gerçekleştirildi. Kazı çalışmaları boyunca Medusa kaidesi, heykel başı gibi bir çok eser toprak altından çıkarıldı.

Kazı ekibinin antik tiyatronun üst kısmında yoğunlaştırdığı çalışmaları neticesinde son olarak Geç Osmanlı-Erken Cumhuriyet yapı temellerinin hemen yanında muhtemelen depolama amaçlı (su ya da tahıl) kullanılan asimetrik pithos (pişmiş toprak küp) tespit edildi.

Üst kısmının bulunduğu alanda çalışmalarını sürdüren ekipler, hangi döneme ait olduğunun belirlenmesi için pithosun kısa sürede çıkartılmasına yönelik çalışmalarını hassasiyetle devam ettiriyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir