Kadın İstihdamı ve Sanayi Kültürü Düzce İli Projesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu, Düzce Berrak Psikolojik Danışmanlık Merkezi çatısı altında oluşturduğu ilk projesini hayata geçirdi.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğü sürdüren TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) öncülüğünde Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı TEPAV işbirliğinde hazırlanan “81 İlde Türkiye’nin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği “Karnesi’nde Düzce’nin 32 .sırada yer almasına yönelik hazırladıkları 2021 Yılı Eylem Planı projelerini tamamlamasının ardından ilk projesi olan  Kadın İstihdamı ve Sanayi Kültürü Düzce İli Projesi’nin lansman toplantısını  gerçekleştirdi.

Gerçekleşen lansman toplantısına; Düzce TSO Genel Sekreter Vekili Mürvet Gül Turhan, TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Küçük, Başkan Yardımcıları Fatma Simay Üzmez Şişman, Emine Kurtay ve İcra Kurulu Üyeleri, Berrak Danışmanlık Psikolojik Destek Merkezi Kurucusu Psikolog Hülya Cengiz Jeofizik Mühendisi Berrak Danışmanlık Psikolojik Destek Merkezi Kurumsal Danışmanlık ve Eğitim Sorumlusu Cem Batur,  Düzce’de faaliyet gösteren Firma Müdürleri, Firmaların İK Sorumluları katılım sağladı.

Programın açılış konuşmasını yapan, TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Küçük, “ 2007 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun büyük çabalarıyla kurulan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, 81 ilde 7 bin üyesi ile ülkemizin en geniş girişimci kadın ağıdır. Kalkınma hedeflerimize ulaşmamızda, kadın girişimcilerimiz iş hayatındaki etkisini arttırarak iş gücüne katılmaları konusunda anahtar bir role sahiptir. Kadınlarımızın ekonomiye destek vermesi hikayenin tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Çünkü kadının olduğu her yerde başarı vardır. TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu olarak, Kadının toplum içerisinde daha etkin hale getirilmesine yardımcı olmak ana hedefimizdir. Kadınlar toplum içerisinde birçok alanda olduğu gibi iş yaşamında da eşit olmayan uygulamalarla karşı karşıya kalabilmektedirler.

Yönetsel pozisyonlara getirilmeme, cinsiyet ayrımı, mobbing ve erkek egemen bakış açısı iş yaşamında kadınların karşılaştığı en önemli zorlukların başında gelmektedir Kadının toplumda geleneksel olarak görülen annelik, eş ve ev kadınlığı rolü, iş hayatında karşısına bir engel olarak çıkabilmektedir. Bazı iş yerleri evli olan, gebelik planlayan veya çocuğu olan kadınları işe alım sürecinde otomatik olarak elemekte veya süreç içerisinde işten çıkarmalarla karşı karşıya bırakabilmektedirler. Erkek iş gücünün ağırlıklı olduğu sektörlerde bile görüldü ki; uygun çalışma koşulları sağlandığı takdirde kadınların üstesinden gelemeyeceği hiçbir iş ve çalışamayacağı hiçbir sektör yok. Toplumlarda kadınların güçlü önsezilerini, yüksek enerjilerini, disiplinlerini ortaya koyarak çıkardığı her işte başarı kaçınılmazdır. Cinsiyet ayrımı yapılmaksızın birlikte hareket etmek en büyük etkiyi yaratacaktır. TÜİK’in Kasım 2020 raporuna göre, Türkiye de ve Dünya’da Kadının durumu TÜİK’e göre işgücüne katılan, aktif çalışan ve iş arayan kadınların oranı %30.6’yken, işgücüne katılanlardan istihdam edilen kadınların oranı ise %26’dır.

Dünya ekonomik formu cinsiyet eşitliği 2020 raporuna göre Türkiye, 153 ülke arasında 130 . sırada yer almaktadır. OECD’in araştırmalarına göre kadın erkek ücret eşitsizliğinde Türkiye ilk sıralardadır. Dünya Ekonomik Formu raporuna göre Dünyada kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması için 100 yıl eşit ücrete sahip olması için 257 yıl geçmesi gerekmektedir. Yapılan araştırmalar kadının girdiği her alanda başarılı olduğunu fark yarattığını ve finansal performansına olumlu katkısı olduğunu göstermektedir. Kurum ve kuruluşlara, şirketlere, hepimize cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi için büyük görevler düşüyor. İstenilen seviyelere ulaşabilmemiz için yenilikçi ve sürdürebilir sonuçlar doğuran projelere ihtiyacımız var. PWC araştırmalarına göre, bir iş başvurusu ya da iş görüşmesi seçiminde ayrımcılığa uğradığını düşünen kadınların oranı erkeklerin oranının 2 katından fazladır. Türkiye’de kadınlar Dünya geneline göre 2 kat fazla ayrımcılığa uğradıkları düşünüyorlar. Pandemi de kadınlar Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin yayımladığı bir araştırmaya göre virüs salgınının kadınlar üzerinde büyük baskıya neden olduğunu ve cinsiyet eşitsizliğindeki 25 yıllık ilerlemeyi tehlikeye soktuğunu ortaya koyuyor.

Pandemi dönemi sonrasında kadınların iş gücüne dönmesinde azalma bekleniyor. Buna fırsat vermeyelim. TOBB – Türkiye Sinai ve Kalkınma Bankası Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı işbirliğinde hazırlanan 81 ilde cinsiyet eşitliği karnesini nasıl düzeltebiliriz diye projeler geliştirmememizi sağladı. Açıklanan rapora göre, Türkiye’nin en yenilikçi İli Muğla olurken, Muğla’yı sırasıyla, İzmir, Yalova, İstanbul, Kırıkkale, Sinop, Tunceli, Aydın ve Balıkesir takip etmektedir. 43 İl Türkiye ortalaması değerinde daha düşük bir toplumsal cinsiyet eşitliği performansına sahipken geri kalan 38 il ise Türkiye’nin ortalama performansından daha iyi bir performans sergilemektedir. 32. Sırada açıklanan Düzce Cinsiyet eşitliği karnesinde, araştırılan başlıklar siyaset, ve ekonomide temsil edebilme, üretim faaliyetlerine katılım ve eğitim şeklindedir. Şirketlerin imza yetkililerinin cinsiyetine göre dağıtımında kadınların payında Türkiye 5’siyiz.

TOBB Düzce Kadın Girişimciler Olarak; Sanayi ve üretim sektörüne kadınlarımızı nasıl dahil edebiliriz diye düşündüğümüzde, Kadın istihdamı ve sanayi kültürü projesini KGK Üyemiz Düzce Berrak Psikolojik Danışma Merkezi sahibi Psikolog Hülya Cengiz ve Cem Batur ile birlikte Kadın istihdamı ve Sanayi Kültürü projesini hazırladık. Projemize 18 ve 30 yaş arası lisans mezunu kadınlarla başlıyoruz. Kadınlarımız kurumsal sanayi dünyasına hazırlamak ve destek olmak istiyoruz. Bölgemizde sosyal ve ekonomik açıdan ayakları üzerinde durabilen güçlü kadınlarımızın sayısını arttırmak istiyoruz. Bölgemizin sanayi kültürünü geliştirip Kadın gücü ile bakabilmek ekonomimize ve kültürümüze katma değer sağlayacağımıza gönülden inanıyoruz. Kadın güçlü olursa aile, toplum ve ülke güçlü olur. Biz biliyoruz ki kadın varsa yarın var.” ifadelerini kullandı.

Proje hakkında bilgiler veren TOBB Düzce KGK Üyesi Berrak Danışmanlık Psikolojik Destek Merkezi Kurucusu Psikolog Hülya Cengiz, sanayi kültüründe kadın istihdamı ve kadınların karşılaştıkları sorunlar hakkında çözüm önerileri paylaştı.  Bölgemizde, sosyal ve ekonomik açıdan ayakları üzerinde durabilen güçlü kadınların sayısını arttırarak toplumumuza farklı değerler kazandırmak amacında olduklarını belirtti.

Jeofizik Mühendisi Berrak Danışmanlık Psikolojik Destek Merkezi Kurumsal Danışmanlık ve Eğitim Sorumlusu Cem Batur ise, Bölgemizin sanayi kültürünü geliştirmek ve kurumsal sanayiye kadın gözü ile bakabilmek, ekonomimize ve kültürümüze katma değer sağlayacağını düşündüğünü sözlerine eklerken, hedeflenen projenin aşamalarını ve amaçlarından bahsederek katılımcılara bilgiler aktardı.

Toplantı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir