“İyi Bir Konuşmacı Olmak İçin İyi Bir Dinleyici Olmak Gerekir”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Kariyer Geliştirme ve Mezun İzleme Uygulama Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Etkili Konuşma ve Diksiyon Eğitimi” başlıklı program online olarak gerçekleştirildi.

Programın davetli konuşmacısı Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kazım Özkan Ertürk, insanların günlük yaşamın yüzde 70’ini iletişim içerisinde geçirdiğini ifade ederek, “Etkili iletişim, sadece konuşma yeteneği değil, karşındakini inceleyip gözlemleyerek vücut dilini anlayabilmektir. Bu yetiyi kazanabilmek için önce kişiliğimizin farkına varmamız gerekir. İyi bir konuşmacı olmak için iyi bir dinleyici olmak gerekir.” şeklinde konuştu.

Etkili iletişim ve konuşma için önemli tespitlerde bulunan Prof. Dr. Ertürk, “Karşınızdaki insana saygı gösterin. Görüşmeye konsantre olun. Konuşan kişiyi onu dinlediğinize ikna edin. Karşınızdakinin sözlerini kesmediğinize ve sinirlerinizi kontrol ettiğinize emin olun. Konuşmanın başında ve sonunda pozitif olmaya dikkat edin.” ifadelerini kullandı.

Yapılan araştırmalara göre yüz yüze kurulan ilişkilerde mesajın ulaşma oranında; kelimelerin yüzde 10, ses tonunun yüzde 30, beden dilinin ise yüzde 60 oranında önem taşıdığına dikkat çeken Prof. Dr. Kazım Özkan Ertürk, etkili konuşma ve iyi bir diksiyon için örnekler üzerinden katılımcılara faydalı bilgiler aktardı.

Bu e-posta mesajı ve ekleri gönderildiği kişi ya da kuruma özeldir ve gizlidir. Ayrıca hukuken de gizli olabilir. Hiçbir şekilde üçüncü kişilere açıklanamaz ve yayınlanamaz. Mesajın yetkili alıcısı değilseniz hiçbir kısmını kopyalayamaz, başkasına gönderemez veya hiçbir şekilde kullanamazsınız. Eğer mesajın yetkili alıcısı veya yetkili alıcısına iletmekten sorumlu kişi siz değilseniz, lütfen mesajı sisteminizden siliniz ve göndereni uyarınız. Gönderen ve Düzce Üniversitesi, bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu, bütünlüğü ve güncelliği konusunda bir garanti vermemektedir. Mesajın içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından, saklanmasından, gizliliğinin korunamamasından, virüs içermesinden ve sisteminizde yaratabileceği zararlardan Düzce Üniversitesi sorumlu tutulamaz. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir