Grafik Tasarım Mesleğinin Dünü, Bugünü ve Yarını Değerlendirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen ve kişisel gelişim için önemli fırsatlar sunan Açık Ders etkinliğinde “Grafik Tasarım Sektörü” konuşuldu.

Çevrim içi olarak gerçekleştirilen ve Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Nejla Özmen’in açılış konuşmasıyla başlayan programda, Gölyaka Meslek Yüksekokulu Grafik Tasarım Programı Öğr. Gör. Oğuzhan Korkut, bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Grafik tasarımın uzunca bir tarihe sahip bir meslek kolu olduğunu söyleyen Öğr. Gör. Oğuzhan Korkut, sektör içerisinde en basit olarak bir mesaj iletme ya da problem çözme şeklinde tanımlandığını ifade etti. İhtiyaç, hedef kitle belirleme ve satış aşamalarından bahseden Korkut, grafik tasarımın reklam sektörüyle iç içe diğer sektörlere hizmet verdiğini sözlerine ekledi.

ABD ve Avrupa ülkelerinde grafik tasarım alt dalları ve unvanlarından da söz eden Öğr. Gör. Oğuzhan Korkut, reklam sektörünün dünyadaki ticaret hacmi, kazanç oranları, çalışan sayısı gibi alanlarda çeşitli istatiksel veriler aktardı. Türkiye’de 4 yıllık lisans ve 2 yıllık ön lisans olmak üzere alanla ilgili eğitim verildiğini dile getiren Korkut, yetenek sınavları ve özel kurslar hakkında da bilgiler paylaştı.

Ülkemizde her yıl lisans düzeyinde 600, ön lisans düzeyinde ise yaklaşık 4.000 kişinin mezun olduğunu belirten Öğr. Gör. Oğuzhan Korkut, grafik tasarım mesleğinin dünü, bugünü ve yarınıyla ilgili önemli tespitlerde bulunarak katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

batman escort

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir