Esnaf kira öder gibi mülk sahibi olabilecek mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er Beslanbey Projesi kapsamında yapılmakta olan dükkanlarla alakalı Eski Sanayi Esnafı başta olmak üzere hak sahiplerinin durumu ile alakalı konuyu gündeme taşıdı.
Mart ayında peşin alım fiyatları kamuoyu ile paylaşılan bir kaç gün önce de kredi şartları kamuoyu ile paylaşılan projede alternatif seçenekler de olduğunu belirten Er;
Belediyemiz tarafından yürütülmekte olan projede öncelikli olarak peşin satış fiyatları sonrasında da kredili alım şartları geç de olsa kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bu bağlamda Belediye yetkililerine şu soruları sormak isteriz.
1) Yapılmakta olan projeden kaç adet dükkan ‘peşin satış şartları ve fiyatları’ ile alıcı bulmuştur
2) 60 ay ve 120 ay vadeli iki ayaklı kredi sisteminde uygulanacak faiz oranı nedir ? Aylık taksitler ve alternatif kredi ödeme şartları var mıdır ?

Şehrin gene görüntüsü ve esnafın sağlıklı çalışması açısından son derece önemli olan bu projede “ Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının sanayi siteleri ile alakalı uyguladığı teşvik kanunun ve nispeten daha cazip ödeme seçeneklerinin kullanılması düşünülmekte midir ki bu teşvik kanunun var olan bir maddesi çerçevesinde 3 yıl ödemesiz alt yapıya yüzde 100, üst yapıya yüzde 80 civarında bir destek var burada diyelim ki dükkanın maliyeti 1 milyon bunu 3 yıl ödemesiz ve geriye kalanı 10 yıl vadeli ödeme seçeneğinin varlığı halihazırda Düzce’de yapılmakta olan proje için geçerli midir ? Esnaf bu sayede kira öder gibi mülk sahibi olabilecek midir ?

3) Komşu İlimiz olan Kocaeli’nde yapımına devam edilen Dilovası Modern Sanayi Sitesinde ( ikinci etap için ) 60 ve 120 ay vadeli ve en önemlisi %0 faizli Kamu Bankası kredi imkanı kullanılması Kocaelili siyasetçilerin ve yöneticilerin başarısı mıdır yoksa Düzce’nin siyasetçi ve idarecilerinin Düzce’de yapımı devam eden benzer isimli sanayi sitesine bakış açılarının farklı olması sebebi ile Düzceli esnaf ‘faiz’ yükü ve nispeten daha zor ödeme şartları ile karşı karşıya kalacaktır. ( Dilovası Modern Sanayi Sitesi ile ilgili bilgileri 0 262 225 29 20 numaralı telefondan veya https://dilovasimodern.com internet adresinden edinebilirsiniz Sayın Başkan) dedi.

 

Projenin Düzce için çok önemli bir çalışma olduğunu belirten Er ‘ Proje önemli ama bu proje yapılırken Esnaf’ın mağdur edilmemesi, komşu illerde örnek finansman modelleri ile mülk sahibi olabilmesinin de önü açılmalıdır. Aksi halde Belediye’nin diğer birçok projesi gibi bu projesinin de akamete uğraması en büyük endişemizdir’ dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir